Właśnie powstał wirus do zwalczania innych wirusów. Niebywałe odkrycie naukowców

Właśnie powstał wirus do zwalczania innych wirusów. Niebywałe odkrycie naukowców Źródło: Unsplash.com Drew Hays

Wirus SARS-CoV-2 zbiera coraz większe żniwo, a naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką. Udało się opracować nowego wirusa, który potrafi zwalczać inne, w tym koronawirusy.

Nowy wirus opracowany przez naukowców. Jest on "pusty" więc nie wywołuje chorób, ale za to ma inne właściwości, które mogą być kluczowe w walce z epidemią. Okazuje się, że potrafi on zwalczać inne wirusy.

Wirus atakujący inne wirusy. Zaskakująca metoda leczenia

Tą niezwykle ciekawą metodę leczenia, opracowali naukowcy z Leibniz–Forschungsinstitut für Molekulare Pharmakologie (FMP) w Berlinie. Współpracowały z nimi inne krajowe ośrodki badawcze. Efektem ich pracy jest kapsyd faga, atakujący wirusa grypy. Jest on pokryty cząsteczkami, które są na atakowanych przez grypę komórkach płuc. Szkodliwe wirusy "przyczepiają się" do kapsydów i zostaną unieruchomione, przez co nie mogą atakować.

Badania były prowadzone jeszcze przed wybuchem epidemii, ze względu na wysoką śmiertelność zwykłej grypy, na którą rocznie umiera 650 tysięcy osób. Z racji, ze koronawirus również jest wirusem grypy, naukowcy przewidują, że ich metoda leczenia może sprawdzić się w wypadku osób chorych na COVID-19.

Metoda potrafiła unieszkodliwić nawet ptasią grypę. Nadchodzi przełom?

DALSZA CZĘŚĆ TESTU POD GALERIĄ

- Badania przedkliniczne pokazały, że z pomocą naszej, zmienionej chemicznie osłonki faga mogliśmy unieszkodliwić zarówno grypę sezonową, jak i ptasią grypę [...] to duży sukces, który stwarza zupełnie nowe perspektywy pracy nad innowacyjnymi lekami antywirusowymi - mówił Christian Hackenberger, jeden z autorów opracowania o odkryciu FMP.

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie przekazano informacje o śmierci. Katarzyna Dowbor zrobiła co mogła, smutna wiadomość wprost z Polsatu
2. Można prywatnie zrobić sobie test na koronawirusa. Wiemy, ile kosztują i jak długo się czeka na wynik

Badacze wciąż pracują nad udoskonaleniem metody, oraz reakcje organizmu na kapsy. Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie reakcje wywoła one u ssaków, ponadto istnieje ryzyko mutacji wirusa grypy i wykształcenia odporności na terapię. Naukowcy przyznają, że choć nie wiadomo czy metoda zadziała u ludzi, liczą na to, że uda się zastosować ją do leczenia infekcji wirusowych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kraje, które wzorowo poradziły sobie z epidemią. Świat może się od nich wiele nauczyć
  2. Reprezentant Polski mógł zakończyć karierę jednego z polityków. Działacz błagał go o litość
  3. Liczba zakażeń przebiła kolejny tysiąc, wzrasta bilans ofiar śmiertelnych. Ministerstwo Zdrowia przekazało smutne wiadomości
  4. Najmłodsza ofiara śmiertelna koronawirusa. Niemowlęcia nie udało się uratować
  5. Cała się trzęsła i miała dreszcze. Anna Mucha nie wytrzymała, popłakała się na oczach milionów widzów
  6. Jasnowidz Jackowski ostrzegał. Do kamery powiedział co znajduje się w jedzeniu, które jemy prawie wszyscy

Źródło: TVP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News