Wszyscy się mylili? Naukowcy ostrzegają, że 1,5 m nie wystarczy, zalecana odległość jest zupełnie inna

Wszyscy się mylili? Naukowcy ostrzegają, że 1,5 m nie wystarczy, zalecana odległość jest zupełnie inna Źródło: pixabay.com rottonara

Wirus zbiera coraz większe żniwo, a by zapobiec kolejnym tragediom władze alarmują o dbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych. Tymczasem okazuje się, że wszyscy się mylili, a 1,5 m odległości nie wystarczy.

Wirus COVID-19 opanował świat. Walka z epidemią trwa już od kilku tygodni, a wprowadzone dotychczas ograniczenia są coraz bardziej zaostrzane. Eksperci nieustannie przypominają o kolejnych obostrzeniach i zasadach, do których stosować powinni się wszyscy obywatele. Nikt jednak nie spodziewał się, że niektóre z przekazywanych informacji mogą okazać się błędne. 

Wszyscy się mylili? Naukowcy ostrzegają, że 1,5 m odległości nie wystarczy, by wirus nas nie dotknął 

Z zasad, które dotychczas zostały wprowadzone wynika, że najskuteczniejszymi krokami podjętymi w walce z epidemią i chroniącymi przed zarażeniem COVID-19 to zachowanie należytej odległości (1,5 m) od innych osób, a także częste mycie i dezynfekowanie rąk. Dodatkowo pomocne jest noszenie maseczek oraz rękawiczek jednorazowych. Okazuje się jednak, że nie wszystko, o czym dotychczas informowano społeczeństwo, może nam pomóc. Jak donosi o2.pl, powołując się na twierdzenia ekspertki, koronawirus jest w stanie pokonać odległość o wiele większą niż 1,5 m. Mowa nawet o 8 m. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Prof. Lydia Bourouiba z Massachusetts Institute of Technology twierdzi, że obecne zasady dotyczące dystansu społecznego opierają się na modelach z lat 30. XX wieku. Badaczka uważa, że patogeny są mogą pokonać dystans 7-8 m, z kolei ich pozostałości są w stanie utrzymywać się w powietrzu przez wiele godzin. Oznacza to, że zachowanie odległości 1,5 m to o wiele za mało, by uchronić się przed zarażeniem wirusem COVID-19. Bourouiba ostrzega i jednocześnie alarmuje o zrewidowanie dotychczas podanych wytycznych. 

Dzisiaj grzeje: 1. Mężczyzna pod Biedronką nagle osunął się na ziemię i umarł. Reakcja świadków zdumiewa

2. Można prywatnie zrobić sobie test na koronawirusa. Wiemy, ile kosztują i jak długo się czeka na wynik

- Konieczne jest zrewidowanie wytycznych [Światowej Organizacji Zdrowia] oraz [Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom] w sprawie zapotrzebowania na sprzęt ochronny, szczególnie pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej - powiedziała Bourouiba cytowana przez o2.pl. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kraje, które wzorowo poradziły sobie z epidemią. Świat może się od nich wiele nauczyć
  2. Reprezentant Polski mógł zakończyć karierę jednego z polityków. Działacz błagał go o litość
  3. Niewyobrażalny dramat polskiej piosenkarki. Jej dziadek 3 godziny umierał pod szpitalem, nie dostał pomocy
  4. Żywioł uderzy z wielką mocą, ostrzeżenia I stopnia dla 8 województw. Realne zagrożenie zdrowia i życia
  5. WHO wymusiło na Polsce ważną zmianę. Wszystko z powodu koronawirusa
  6. Policja została wezwana do skandalicznego zajścia w Biedronce. Sytuacja wymknęła się spod kontroli

Źródło: o2

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News