Wiosenne porządki czas zacząć. Jak rozprawić się ze swoją szafą?

Wiosenne porządki czas zacząć. Jak rozprawić się ze swoją szafą? Źródło: pixabay.com/jarmoluk

Wiosenne porządki w szafie i w domu to znak odchodzącej zimy i zbliżającego się ocieplenia. Od czego powinniśmy zacząć czyszczenie naszych domostw? Podpowiadamy na jakie miejsca powinniśmy szczególnie uważać i jak się zabrać do wiosennego porządkowania!

Wiosenne porządki w szafie to nieodłączny element wielkiego sprzątania, jakie odbywa się co roku na wiosnę w domach. Wiele osób wykorzystuje energię, która płynie z ocieplającej się aury i wiosennego słońca do przeprowadzenia gruntownych porządków w domach. Jednak czy przy tym zadaniu pamiętamy o wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych zakamarkach? Podpowiadamy jak dokładnie oczyścić domostwo.

Wiosenne porządki w domu - od czego zacząć? Lista

Każdy doświadczony sprzątacz domowy wie, że w domowych porządkach bardzo ważna jest ustalona kolejność. Jeśli w złym momencie umyjemy podłogę, będziemy narażeni na kolejne jej mycie po kilku godzinach - chlapnie na nią detergent z kuchenki, czy wyleje się woda z rozmrażanej lodówki. Dlatego istnieje kilka zasad w jaki sposób zabrać się do sprzątania domu. Oto te najważniejsze: 

 • Myj "od góry do dołu". Kurz i inne nieczystości podczas sprzątania mają w zwyczaju zlatywać na dół. Dlatego dobrze jest zacząć sprzątanie od górnych przestrzeni mieszkania, takie jak szafki czy karnisze. Jeśli będziemy przechodzić od górnych partii do dolnych, nie będziemy musieli ponownie dwa razy zmywać podłogi czy myć blatów kuchennych.
 • Myj od okien do drzwi. Jedną ze zmór każdego porządkującego jest wieczny przeciąg, który potrafi zniweczyć wiele godzin intensywnego odkurzania jednym nieplanowanym podmuchem, który wyciągnie zapomniane koty kurzu z zapomnianych zakamarków. Aby temu przeciwdziałać, warto zaczynać porządkowanie od okien i kończyć przy drzwiach - czyli iść z ruchem powietrza w razie przeciągów.
 • Zacznij od najtrudniejszych rzeczy. Wiosenne porządki rozpoczynamy zawsze z werwą i ogromną chęcią, która maleje w miarę sprzątania, które może się nam dłużyć i być trudniejsze, niż się spodziewaliśmy na początku. Dlatego warto rozpocząć porządki od najtrudniejszych rzeczy - w ten sposób zadania bardziej przyjemne pozostaną nam na koniec, gdzie nie będą tak nadwyrężać nadwątlonych już sił.

5 sposobów na wiosenne porządki w szafie

Porządki w szafie to często najtrudniejszy element czyszczenia domu. Nie dość, że jest w niej wiele trudno dostępnych zakamarków, to jeszcze zazwyczaj musimy się pozbyć części ulubionych ubrań. Oto jak się do tego zabrać:

 1. Zacznijcie od wyjęcia wszystkiego z szafy - łatwiej będzie znaleźć wszystkie niepotrzebne ubrania i wyselekcjonować te, których trzeba się pozbyć
 2. Dokładnie przyjrzyjcie się swoim zbiorom i odłóżcie te, w których nie chodziliście przez ostatnie dwa lata - nawet jeśli czekają na lepsze czasy!
 3. Pogrupuj wszystkie ubrania - zastanów się jak je połączyć i gdzie będą miały swoje miejsce
 4. Odłóż wszystkie niesezonowe ubrania i dołóż wiosenną garderobę - nie ma po co przez cały rok trzymać w szafie tego świątecznego swetra od babci. Może poczekać na następną wigilię w piwnicy.
 5. Poskładaj ubrania i rozłóż je na przeznaczonych do tego półkach - najbardziej pod ręką te, których używasz najczęściej.

Mamy nadzieję, że w tym roku wiosenne porządki pójdą jak z płatka!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Zaaranżuj swój balkon. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę, żeby kwitły do jesieni?
 2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
 3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
 4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
 5. Kiedy i o której jest Godzina dla Ziemi 2019? To już niebawem
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News