Na czym polega konserwatywny model szkolnictwa i konserwatywny model wychowania? Na tym po pierwsze, że koncentruje się na treści, a niekoniecznie na formie. Reforma szkolnictwa natomiast jest skupiona zwłaszcza na formie.

Ma zostać przywrócony model 8+4, i tak, uważam, że powinien zostać on przywrócony, ale to nie jest w ogóle istota edukacji i wychowania. Tu nie ma żadnej „dobrej zmiany”. Pojawiają się nawet złe zmiany, jak wyrzucenie Dmowskiego na jednym z etapów, ale to jest detal.

Przede wszystkim musimy się skupić na tym, że władza PiS nie jest wieczna i nie jest wykluczone, choć Ruch Narodowy będzie oczywiście robił wszystko, by do tego nie doszło, że w przyszłości władzę obejmą rządy lewicowe, liberalne. Co się wtedy stanie? PiS bierze wszystko, różne dziedziny życia państwowego, za twarz. Bierze też edukację.

Oznacza to, że jeśli jacyś następcy PiS będą chcieli skrajnie lewicowe rozwiązania edukacji przeprowadzić, PiS robi im autostradę. Swoją reformą robi autostradę każdemu kolejnemu rządowi. Również takiemu, który będzie chciał rewolucję obyczajową, nowinki obyczajowe wprowadzać w edukacji.

Tutaj szczególnie staram się być rzecznikiem nielicznej, ale jednak istniejącej grupy, dzieci z edukacji domowej. Po 1989 roku każdy centroprawicowy rząd zwiększał wolność edukacji domowej. Między innymi dlatego, że to sprzyja promowaniu postaw tradycyjnych, bo znaczna część tych rodziców to konserwatyści.

PiS z kolei idzie tropem rządów, postkomunistycznych, lewicowych. Te edukację domową ograniczały. PiS robi tak, bo wprowadza rejonizację i musi zdawać sobie sprawę, że to ogranicza edukację domową.

Dobra reforma edukacji to taka, która wprowadza tradycyjne, prawicowe, konserwatywne rozwiązania. Wprowadza bon oświatowy. Ułatwia zakładanie prywatnych szkół. Dlaczego tak? Bo lewica i ci, którzy chcą deprawować dzieci, już mają swoje szkoły w dużych miastach.

Robert Winnicki

...

Zobacz również