Winnicki: Czy IPN ukrywa morderstwo żydowskich ubeków?

Winnicki: Czy IPN ukrywa morderstwo żydowskich ubeków?

Czy w zbiorze zastrzeżonym IPN są informacje na temat morderstwa Bohdana Piaseckiego?

60 lat temu, 22 stycznia 1957 roku, został uprowadzony i najprawdopodobniej tego właśnie dnia zamordowany, 15-letni Bohdan Piasecki. Prawdopodobnych sprawców nigdy nie oskarżono ani nie osądzono. Większość z nich, jeśli nie wszyscy, wyjechali do Izraela. Śledztwu kilkukrotnie "ukręcano łeb" na najwyższym szczeblu politycznym PRL.

Bez odpowiedzi pozostaje jednak podstawowe pytanie: czy było to działanie oddolne szajki żydowskich ubeków i pospolitych przestępców, czy też rozkaz zapadł wyżej? Czy za zabójstwem stała tak zwana żydowska frakcja w MSW, na czele której stał wiceminister Antoni Alster?

Bohdan był synem Bolesława, przywódcy przedwojennego Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga, a później, już w okresie PRL, twórcy i lidera Stowarzyszenia PAX. Działalność Piaseckiego, polityka tyleż wybitnego co kontrowersyjnego, przysporzyła mu wielu wrogów.

Morderstwo syna lidera PAX-u oraz towarzyszące mu okoliczności, pozostaje jedną z największych, niewyjaśnionych spraw kryminalno-politycznych w Polsce XX wieku. Niewykluczone, że ujawnienie zbioru zastrzeżonego IPN rzuci nowe światło na tę sprawę.

Robert Winnicki

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News