Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez WikiLeaks, to przemysł alkoholowy jest największym przeciwnikiem legalizacji marihuany. Ogólnoświatowe organizacje zrzeszające producentów alkoholi prowadzą lobbing wśród polityków, by zmusić ich i zachęcić jednocześnie do sprzeciwu wobec legalizacji.

Portal WikiLeaks demaskujący kulisy wielkiej polityki i biznesu opublikował niedawno kolejną porcję dokumentów, tym razem z zasobów amerykańskiej Partii Demokratycznej, której kandydatem na następnego prezydenta Stanów Zjednoczonych jest Hillary Clinton.

Wśród ujawnionych dokumentów znaleziono m.in. wiadomości wysyłane przez największe koncerny alkoholowe i stowarzyszenia producentów alkoholi, które lobbują przeciwko legalizacji marihuany.

 – Wine & Spirits Wholesealers of America (ogólnoświatowe stowarzyszenie sprzedawców wina i alkoholi – przyp. red) wierzy, że stany legalizujące marihuanę powinny zapewnić odpowiednie i skuteczne przepisy, w celu ochrony społeczeństwa przed zagrożeniami związanymi z niewłaściwym stosowaniem i nadużywaniem marihuany. W latach, kiedy stan Kolorado zalegalizował medyczne stosowanie marihuany, funkcjonariusze organów ścigania udokumentowali znaczny wzrost liczby wypadków śmiertelnych, w których sprawcy byli pod wpływem marihuany – czytamy w jednym z maili, którymi byli zalewani politycy partii demokratów.

Podobnych dokumentów jest więcej, w każdym przedstawiciele przemysłu alkoholowego, często posługując się nawet zmanipulowanymi informacjami, próbują wywrzeć nacisk na polityków, by ci sprzeciwili się legalizacji marihuany. Nie brakuje także profitów w przypadkach gdy dany polityk czynnie działa przeciwko legalizacji używki.

Przemysł alkoholowy rzeczywiście ma powody do obaw w przypadku legalizacji marihuany. W niektórych stanach w USA, gdzie zalegalizowano naturalną używkę, dochody ze sprzedaży marihuany przewyższają dochody ze sprzedaży alkoholi ponad dwukrotnie. A to wszystko wiąże się oczywiście z wpływem na polityków, którzy decydują o podatkach i ograniczeniach handlowych.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

bh, źródło: faktykonopne.pl

Zobacz również