Tajny raport Unii Europejskiej dotyczący walki z migracją był opublikowany w środę, 17 lutego, na stronie portalu WikiLeaks. W dokumencie możemy przeczytać o przebiegu operacji wojskowej pod szyldem ,,Sofia”, która ma na celu zatrzymanie nielegalnego transferu imigrantów do Europy.

Operacja miała miejsce w basenie Morza Śródziemnego, rozpoczęła się 22 czerwca 2015 roku a zakończyła 31 grudnia 2015 roku. Raport zawiera dane o liczbie imigrantów, szlakach, którymi dostają się do Europy, a także o etapach działań mających na celu zatrzymanie całego procederu. WikiLeaks zaznacza, że jednym z kluczowych momentów planu było odejście od operacji na otwartym morzu i przejście do działań na wodach terytorialnych Libii. Autorzy raportu wezwali ponadto wszystkie instytucje unijne do przyspieszenia tworzenia rządu libijskiego, który „mógłby zasłużyć na zaufanie”.

11 lutego NATO podjęło decyzję o rozpoczęciu morskiej operacji, której głównym zadaniem jawiła się walka z przemytnikami imigrantów, taką informację podał sekretarz generalny sojuszu, Jens Stoltenberg. Według jego słów 2. wojskowo-morska grupa NATO została wysłana na Morze Egejskie w celu monitorowania przepływu imigrantów. Podstawowym zadaniem jednostki była ścisła współpraca z greckim oraz tureckim rządem, a także z agencją Frontex (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich). W skład 2. wojskowo-morskiej grupy wchodzą trzy okręty pod dowództwem niemieckim, ale rząd państw sojuszu już wyraził gotowość wysłania dodatkowych jednostek. Marynarki wojenne Grecji i Turcji funkcjonować mają z kolei tylko na własnych wodach terytorialnych.

Z dokumentu możemy dowiedzieć się także, że na terenie Libii znajduje się obecnie do 5 tysięcy bojowników tzw. Państwa Islamskiego, które kontroluje niektóre tereny na libijskim wybrzeżu.

Raport znajduje się na stronie : https://wikileaks.org/

Źródła: wikileaks, news.mail.ru, tass.ru

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.