Wigilia 2020
Unsplash Anthony Cantin
Monika Majko - 27 Listopada 2020

Rzecznik MZ ujawnił, czy policja będzie kontrolować Polaków w Wigilię. Powiedział również o karach

Wigilia to dla Polaków czas tradycyjnych spotkań z rodziną przy świątecznym stole. W związku z trudną sytuacją pandemiczną w Polsce, rząd wprowadził ograniczenia związane m.in. z liczebnością rodzin, wspólnie spędzających nadchodzące święta.

Wigilia w tym roku w wielu polskich domach będzie wyglądać inaczej, niż dotychczas. W związku z pandemią koronawirusa, rząd wprowadził ograniczenia sanitarne, wśród których znajduje się m.in. zapis o maksymalnej liczbie uczestników świątecznego spotkania przy stole. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał szczegóły.

Wigilia 2020 - przy stole może zasiąść maksymalnie 5 gości

Z nowego rozporządzenia rządu w sprawie obchodów tegorocznych świąt Bożego Narodzenia wynika, że przy wigilijnym stole, prócz gospodarzy, zasiąść będzie mogło maksymalnie 5 gości. Ma to ograniczyć liczebność rodzinnych spotkań, a tym samym obniżyć ryzyko powstawania nowych masowych ognisk zakażeń koronawirusem.

Wystarczyło, że spojrzeli na zdjęcie Agaty Dudy. Internauci dosłownie wściekli się, zwrócili uwagę na jedną rzeczWystarczyło, że spojrzeli na zdjęcie Agaty Dudy. Internauci dosłownie wściekli się, zwrócili uwagę na jedną rzeczCzytaj dalej

Szczegóły czwartkowego rozporządzenia władz omówił na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Wskazał on, że podobne restrykcje wprowadzono również w innych krajach europejskich.

- Jeżeli prześledzimy przepisy w innych państwach europejskich, mamy często do czynienia ze wskazaniem, że na Wigilii, imprezach rodzinnych, może przebywać sześć osób. To wskazanie pojawia się też w Polsce - skomentował rzecznik resortu zdrowia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia skomentował obostrzenia dotyczące tegorocznej Wigilii

Nowe obostrzenia wzbudziły spore poruszenie w społeczeństwie. Wielu obywateli zastanawiało się, w jaki sposób rząd ma zamiar kontrolować polskie rodziny w czasie wigilijnego świętowania. Rzecznik resortu zdrowia uspokoił Polaków, że "nikt nie wyśle wojska czy policji do domów na wigilijną kolację".

- Jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzić święta. To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na egzekucję tych przepisów ze strony policji czy innych organów państwa - mówił Andrusiewicz.

Rzecznik został zapytany również o kary grożące Polakom za złamanie obostrzeń w święta. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że "zawsze w jednostkowych przypadkach można nałożyć mandat karny przez policję".

Dzisiaj grzeje:

  1. Dwa komunikaty ministerstwa jeden po drugim. Doszło do poważnej pomyłki, znowu podano błędną liczbę zakażeń
  2. Ciągle przesuwano jej wizytę. Gdy lekarz w końcu zobaczył jej policzek, usłyszała wyrok – 6 miesięcy życia
  3. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych

Wojciech Andrusiewicz pytany był również o niebezpieczeństwo pojawienia się w Polsce kolejnej, trzeciej już tzw. fali koronawirusa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie wyklucza, że może ona nałożyć się na szczyt zachorowań na grypę, który przypada najczęściej w lutym.

- Jeżeli nie będziemy stosować się do zasad sanitarnych, jeśli udamy się wszyscy na ferie, co ministerstwo zdecydowanie odradza, jeśli będziemy zachowywali się nieodpowiedzialnie, to niestety wzrost zachorowań w lutym może sięgnąć tego poziomu, który mieliśmy w Polsce jeszcze tydzień temu - powiedział Andrusiewicz.

- Nie zwracamy uwagi na jedną ważną statystykę. Od niedzieli wyzdrowiało w Polsce ponad 90 tys. osób. Poza tymi osobami, które zapadają na COVID-19, mamy systematycznie liczbę osób, które zdrowieją - dodał rzecznik MZ.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknie
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii, każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę
  4. Z ostatniej chwili: nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Ważne zmiany, trzeba wiedzieć
  5. Elżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewał
  6. Sto razy lepsze niż zwykłe frytki, zdrowsze niż chipsy. Talarki ziemniaczane zrobisz banalnie łatwo, a smak pokochasz od razu
  7. Leśnicy pracowali w lesie. Porażające znalezisko odebrało im mowę, grom z jasnego nieba
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News