Wigilia w dawnych czasach
unsplash
Aneta Wasilewska - 24 Grudnia 2019

Wigilia kiedyś wyglądała inaczej. Była mroczniejsza, ucztowano ze zmarłymi zza światów

Wigilia, którą kiedyś obchodzili Polacy, wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Kolorowe światełka, pięknie opakowane prezenty i święty Mikołaj przyszły z czasem. Wcześniej na polskich wsiach ważniejsze było coś innego. Wigilia obchodzona była w inny sposób, a na wieczerzę przychodzili zmarli.

Wigilia obchodzona w Polsce czerpie z tradycji chrześcijańskiej w połączeniu z obrzędowością pogańską, przez co nawiązuje do tradycji słowiańskiej. Słowianie zamiast świętować narodzenie Jezusa, obchodzili przesilenie zimowe - niektóre zwyczaje Słowian przeniknęły do tradycji wigilijnej i są respektowane do dzisiaj.

Jak obchodzona była Wigilia przed laty?

Witold Pyrkosz w "M jak miłość"Nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Ujawniono największą tajemnicę Pyrkosza w "M jak miłość"Czytaj dalej

Stare porzekadło Słowian mówiło, że w noc wigilijną "woda w źródłach, potokach i rzekach zmienia się na chwilę w wino, czasem w wino i miód, niekiedy nawet w płynne złoto". Była więc to najbardziej magiczna z nocy w ciągu całego roku.

Każdego roku Wigilia była dniem, kiedy przystrajano gałązki drzew iglastych, które zbierało się o świcie w lesie. Służyły one do dekoracji drzwi chaty, a czasami wieszano pod sufitem. Czas ozdabiania choinek podczas Wigilii, to dopiero XIX w. Ta tradycja przyszła do nas od naszych zachodnich sąsiadów.

Od zawsze najważniejsza była wieczerza, jednak przed laty była to tak podniosła chwila, że nikt między sobą nie rozmawiał - do stołu mogła pochodzić gospodyni, a cała reszta miała siedzieć za zastawionym stołem, na którym nie mogło być mniej niż 7 potraw.

Wigilia ze zmarłymi

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Paweł KrólikowskiŻycie nie oszczędzało Pawła Królikowskiego. Nowotwór nie był jedynym ciosem, który go spotkałCzytaj dalej

Przed laty wierzono, że Wigilia jest ostatnim dniem roku, a po nim pierwszego dnia nowego, wszędzie pojawią się zmarłe dusze, które będą odwiedzać swoich bliskich.

- Troska o ogień w dniu wigilijnym to bardzo stara tradycja. Palono światła, w wielu okolicach przez całą noc podtrzymywano ogień w piecu, aby zziębnięte dusze zmarłych mogły się przy nim ogrzać - przekazała Hanna Szymanderska w książce "Polskie tradycje świąteczne".

Dzisiaj grzeje:

1. Matka jechała pociągiem z chorym synkiem. Nagle podszedł do niej mężczyzna i położył jej na kolanach kartkę
2. Już nie ma wątpliwości. W nocy zapadła decyzja w sprawie Pawła Królikowskiego, ogromnie współczujemy rodzinie

Święta Bożego Narodzenia zmieniały się z biegiem lat i chociaż odeszło wiele tradycji słowiańskich, niektóre z nich są z nami do dnia dzisiejszego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kompot z suszu powinniśmy pić również w inne dni w roku. Tradycyjny napój pełen zdrowych składników
  2. Nie żyje znakomity polski dziennikarz sportowy. Pracował przez niemal 30 lat
  3. Tragiczne wydarzenia w życiu Kipiel-Sztuki. Halinka z "Kiepskich" trzykrotnie przeżyła koszmar
  4. Kultowy polski reżyser zmarł w Wigilię w wieku 61-lat. Choroba, z którą przegrał, może dotknąć każdego mężczyznę
  5. Bohdan Smoleń nie żyje już od 3 lat. Mało kto wie, jak bolesne słowa wypowiedział nad jego trumną Zenon Laskowik

ZagadkaBanalne zagadki, które dla większości są zbyt trudne. Z numerem 7 wszyscy mają problemCzytaj dalej

źródło: gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News