Każdy ma ją w domu w czasie świąt. Mało kto wie, że jest silnie trująca, lepiej jej nie dotykać

Każdy ma ją w domu w czasie świąt. Mało kto wie, że jest silnie trująca, lepiej jej nie dotykać Źródło: YouTube / My Poinsettia

Wigilia to okres, który obfituje w wiele tradycyjnych elementów, nadających rodzinnym chwilom niepowtarzalny nastrój. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego warto zapoznać się z właściwościami jednej, budzącej wiele kontrowersji świątecznej ozdoby.

Wigilia to ten dzień, kiedy na naszych stołach znajduje się najwięcej wymyślnych przedmiotów. Niektóre z nich pojawiają się zgodnie z nowymi trendami, inne to element tradycji. Zwłaszcza w przypadku tych drugich rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy aby na pewno nie stanowią zagrożenia dla dzieci i są bezpieczne dla naszego zdrowia. Takim elementem, który od lat budzi wiele kontrowersji, jest najbardziej znana bożonarodzeniowa roślina.

Wigilia bez niej to nie to samo

Na temat gwiazdy betlejemskiej, o której mowa, często można usłyszeć wiele niepochlebnych opinii, przestrzegających przed toksycznym działaniem rośliny. Co więcej, niektórzy w jej drugiej nazwie dopatrują się tragicznej przepowiedni (poisencja - poison - trucizna). Postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi bliżej.

Naukowcy z Kanady prowadzili badania na temat ewentualnej szkodliwości i toksycznych właściwości gwiazdy betlejemskiej. Jeszcze w latach 70. badano wpływ substancji zawartych w roślinie na szczurach. Zwierzęta karmiono wyjątkowo dużymi dawkami poisencji. Wśród osobników nie odnotowano przypadków śmiertelnych, objawów zatrucia ani żadnych zmian w ich zachowaniu. Na początku lat 90. przeanalizowano także ponad 350 przypadków zgłoszeń zatruć po kontakcie z gwiazdą betlejemską. Oszacowano że nudności i wymioty wystąpiły w zaledwie 0,02% przypadków, a wysypka i kichanie - w 0,0028% przypadków. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Naukowcy z Canadian Biodiversity Information Facility odnotowali tylko jeden śmiertelny przypadek śmierci po spożyciu rośliny i dotyczył on psa. 

Uczuleni na lateks powinni zachować ostrożność

Eksperci przyznają jednak, że gwiazda betlejemska może wywołać reakcję alergiczną u osób uczulonych na lateks. Objawia się to miejscowym stanem zapalnym po kontakcie z sokiem oraz dolegliwościami przewodu pokarmowego. Stąd nie należy z nią eksperymentować.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje gwiazda telewizji. Aktor przedawkował narkotyki, miał 60 lat

2. Emeryci muszą się pospieszyć, jeśli chcą dostać trzynastą emeryturę. Zostało już niewiele czasu, by złożyć konieczny wniosek

Warto jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, co do nazwy rośliny - nazwa poisencja nie pochodzi od słowa "poison", a on nazwiska Joela Robertsa Poinsett'a, który sprowadził ją z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. Dopłaty do remontów obejmą cały kraj. Zyska nawet 12 milionów Polaków
  3. Dopadł 8-latka w łazience i brutalnie zgwałcił. Najgorsze stało się dopiero potem, wszystko pod nosem zrozpaczonej mamy
  4. Zdrowa 14-latka umarła we śnie. Przyczyna wstrząsnęła całą rodziną, teraz ostrzegają wszystkich rodziców
  5. Przeprowadzili na niej operację bez znieczulenia. Cierpiała straszne męczarnie, ale nikt nie słyszał jej krzyków

Źródło: Radio Zet 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News