Wietrzysz mieszkanie? Ważne, by robić to prawidłowo

Wietrzysz mieszkanie? Ważne, by robić to prawidłowo Źródło: peakpx.com Creative Commons Zero - CC0

Wietrzenie mieszkania jest ważne nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale też wiosną. Również teraz, w casie epidemii koronawirusa, powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację w naszych czterech kątach.

Wietrzenie mieszkania powinno odbywać się według pewnych reguł. Zazwyczaj wietrzymy mieszkanie po wzięciu długiej kąpieli, by pozbyć się wilgoci z pomieszczeń i nieco ochłodzić podwyższoną temperaturę powietrza.

Codziennie wietrzenie mieszkania powinno wejść nam w krew

Wiele osób zostawia otwarte lub uchylone okna, kiedy opuszcza mieszkanie. Warto jednak nieco zmienić przyzwyczajenia i nie postępować zgodnie z zasadą "raz a porządnie".

Eksperci twierdzą, że wietrzenie mieszkania jest bardziej sensowne (a przy tym nie wzrasta opłata za ogrzewanie) 3 razy w ciągu dnia, po 10 minut. Można też dla pewności zakręcić kurki w grzejnikach. Warto zrobić to tuż po wstaniu z łóżka, drugie wietrzenie popołudniu, na przykład podczas gotowania, a kolejne tuż przed snem, co pozwoli nam nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, a tym samym łatwiej zasnąć. Okna możemy zamknąć wtedy, kiedy czujemy, że jest o kilka stopni chłodniej, jednak nadal czujemy się komfortowo. Nie można przesadzać, łatwo wtedy przemarznąć. Wietrzyć mieszkanie można też przy okazji wietrzenia pościeli i suszenia prania - przy suszarce w pomieszczeniu zostawiamy obok niej uchylone okno.

Mało kto pamięta o tym szczególe

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mieszkanie wietrzymy, robiąc przeciąg - przyspieszy to samą czynność i sprawi, że przepływ powietrza będzie maksymalny. Robimy to nawet zimą, ponieważ przy notorycznie zamkniętych oknach, w domu panuje wilgoć, możemy tego nawet nie odczuwać, a to sprzyja rozwijaniu się mikroorganizmów. Nawet nasze babki wietrzyły mieszkania zimą i to wtedy, kiedy ktoś był chory - nie było przebacz.

Dzisiaj grzeje: 1. Polsat: wojsko i policja wychodzi na ulice. Rozpoczyna się specjalna akcja w związku z koronawirusem
2. Media dotarły do sąsiadów Szumowskiego. Na jaw wyszła cała prawda na temat Ministra Zdrowia

Wietrząc mieszkanie, nie zapominajmy, że przepływ powietrza odbywa się również przez kratki wentylacyjne. Chociaż na pewno fachowcy co jakiś czas sprawdzają ich drożność, warto co kilka miesięcy je zdjąć i porządnie wyczyścić. Nieczyszczone są skupiskiem kurzu i bakterii.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy świadczące o chorobie tarczycy. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Zmarła znana polska dziennikarka sportowa. Odeszła w młodym wieku, jej głos znały tysiące 
  3. Goście ślubni otworzyli zaproszenia i stanęli jak wryci. Nigdy nie widzieli większej żenady, zdjęcie tylko dla odważnych
  4. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Wielu Polaków do końca trzymało za nią kciuki, 2-letnia Anielka zmarła po heroicznej walce
  5. Kot z ludzką twarzą? Ludzie nie mogli uwierzyć, gdy go zobaczyli
  6. Ważne dla wszystkich. Jutro Lidl, Biedronka, Dino, Żabka i Kaufland będą pracować inaczej niż zwykle

Źródło: Styl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News