Przyjazd Donalda Trumpa do Polski jest dla rządu PiS wielce wyczekiwaną chwilą. Ze względu na rangę wydarzenia i jego okoliczności, narastają wokół niego liczne spekulacje. Jedną z nich, potwierdzoną, jest ta, za czym będzie lobbował prezydent Stanów Zjednoczonych.

Już 6 lipca na szczycie państw Trójmorza w Warszawie gościć będzie Donald Trump. Wśród poruszanych przez polityków tematów nie zabraknie kwestii gospodarczych. W tym kontekście możemy być pewni, za czym lobbować będzie prezydent Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA Donald Trump podczas wizyty w Warszawie w przyszłym tygodniu planuje promować eksport amerykańskiego gazu – zacytował „Reuters” głównego doradcę ekonomicznego Trumpa Garego Cohna.

Prezydent Stanów Zjednoczonych promować będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Pierwsza jego dostawa dotarła do Polski 8 czerwca. Premier Szydło transakcję określiła wówczas, jako przyczyniającą się do zwiększania bezpieczeństwa Polski. To ze względu na fakt, iż dostawy gazu mogą być wykorzystywane politycznie. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej starają się dywersyfikować dostawców.

Są ludzie, którzy wykorzystują dostawy prawie jak broń polityczną, grożąc ich odcięciem w najzimniejszych okresach roku; w zimie, gdy ludzie potrzebują gazu, by ogrzać domy – mówił Cohn dla „Reutersa”.

Stany Zjednoczone zabiegają o promocję LNG głównie ze względu na deficyt handlowy w stosunku do innych państw. Większa liczba kontrahentów to również szansa na pobudzenie gospodarki USA.

źródło: tvn24bis

...

Zobacz również