W dniach 5 i 6 lipca w Warszawie gościć będzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Jak wiadomo było od dłuższego czasu, odbędzie on prywatną rozmowę z Andrzejem Dudą.  Już teraz dowiedzieliśmy się, co będzie jej tematem.

Andrzej Duda z Donaldem Trumpem rozmawiać będą o sprawach dziś kluczowych – o bezpieczeństwie. Jak podkreśla sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński, chodzi o bezpieczeństwo zarówno energetyczne, jak i militarne.

Bezpieczeństwo rozumiane bardzo szeroko – jako bezpieczeństwo militarne, energetyczne- to będzie najważniejsze dla prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem – powiedział we wtorek Krzysztof Łapiński.

Polskiemu rządowi i prezydentowi bardzo zależy na tym, aby stacjonujące już w naszym kraju wojska amerykańskie znajdowały się tu na stałe, a nie, jak jest to teraz – na czas określony. Ważną sprawą jest też amerykański gaz LNG, którego pierwsza dostawa do Polski przybyła kilka dni temu. Rozmowa między prezydentami, wg. Łapińskiego potrwa ok. 25 minut.

Prezydenci spotkają się 5 lipca, natomiast 6 Donald Trump wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich, o którego zorganizowanie osobiście poprosił ambasadę USA w Warszawie. Później tego dnia odleci do Hamburga na szczyt 20.

 

...

Zobacz również