Wirtualna Polska publikuje sondaże, które pokazują, na kogo zagłosowaliby Polacy, gdyby dziś miały odbyć się wybory prezydenckie. Lista kandydatów jest intrygująca ale pamiętajmy, że do wszelkich sondaży podchodzić należy z przymrużeniem oka.

Na podium plasują się obecny prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk i prezydent Słupska, Robert Biedroń. Za nimi kolejno: Paweł Kukiz, Barbara Nowacka, Adrian Zandberg, Władysław Kosiniak-Kamysz. Stawkę zamyka Włodzimierz Czarzasty.

Wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda może spodziewać się reelekcji. Zagłosowałoby na niego aż 32% respondentów. Po piętach depcze mu jednak Donald Tusk z 27% poparcia. Co istotne, gdyby Platforma Obywatelska zdecydowała się na wystawienie Grzegorza Schetyny – przewaga Dudy byłaby większa. Wówczas zagłosowałoby na niego 34% ankietowanych. Na Roberta Biedronia głos oddałoby 12% respondentów.

Gdyby Duda i Tusk przeszli do drugiej tury – wygrałby były premier. Jednak w sytuacji, w której na jego miejscu znalazłby się Robert Biedroń – obecny prezydent objąłby urząd po raz drugi z 47% poparcia.

Jednocześnie, 9% ankietowanych oddałoby głos na Pawła Kukiza a 3% na Barbarę Nowacką. Po 1% poparcia otrzymują Adrian Zandberg, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty.

źródło: WP Wiadomości

 

...

Zobacz również