Obniżka wieku emerytalnego zbliża się wielkimi krokami. Została wpisana w projekt przyszłorocznego budżetu, który zdaniem polityków platformy jest niemożliwy do zrealizowania i stanowi przykład braku gospodarności rządu.

Według projektu obniżenie wieku emerytalnego ma wejść w życie w czwartym kwartale przyszłego roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, który obiecywał zmianę do 1 października 2017 roku. Niższy wiek ma kosztować 10 miliardów złotych rocznie. Resort twierdzi, że pieniądze na projekt mają pochodzić z uszczelnienia systemu podatkowego.

Wiceszef sejmowej komisji finansów Janusz Cichoń (PO) bardzo mocno skrytykował przedstawiony projekt podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jego zdaniem to dowód na niepowodzenie polityki gospodarczej PiS. – To jest konsekwencja nieudolności rządu, jeśli chodzi o realizacje inwestycji publicznych, to nas naprawdę bardzo niepokoi – mówił polityk.

Zdaniem posłanki Platformy Obywatelskiej Izabeli Leszczyny propozycja budżetu na 2017 rok gwarantuje spowolnienie rozwoju gospodarczego Polski. Według niej rząd nie potrafi poradzić sobie z uszczelnieniem systemu podatkowego, prowadzeniem inwestycji raz wydawaniem środków unijnych.

Deficyt jest założony na maksymalnym możliwym poziomie, on oscyluje w granicach 3 proc. PKB. Wystarczy jakiekolwiek niepowodzenie, zachwianie koniunktury, czy przyczyna zewnętrzna, przekraczamy 3 proc. PKB i wchodzimy w procedurę nadmiernego deficytu. (…) To jest tak, jakby minister finansów płynął sobie łódką, chciał płynąć jeszcze szybciej, wyrzuca cały zbędny balast i w amoku, razem z balastem wyrzuca koła ratunkowe i kamizelki ratunkowe. To nie tylko brawura, to jest ogromna nieodpowiedzialność – oceniła posłanka.

Ministerstwo Finansów mocno podkreślało, że w budżecie zabezpieczono środki na finansowanie nowych działań i kontynuowanie już rozpoczętych. Kluczowe ma być: zwiększenie nakładów na obronę narodową, zmiany wieku emerytalnego i kontynuacja programu „Rodzina 500+”.

Według rzecznika rządu projekt ma być omówiony na nieformalnym spotkaniu Rady Ministrów a następnie przyjęty na posiedzeniu rządu w czwartek.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

 wk źródło: onet.pl

...

Zobacz również