Podczas kampanii wyborczej członkowie Prawa i Sprawiedliwości zapewniali, że nie zabraknie funduszy na ich lewicowe pomysły gospodarcze. Największe kontrowersje budził przede wszystkim flagowy projekt rządu: 500 plus.

Beata Szydło obiecywała, że PiS znajdzie środki na 500 plus. I choć rząd stara się jak może, zabierając obywatelom coraz więcej pieniędzy za pomocą kolejnych nowych podatków oraz ograniczając wydatki na inwestycje, to funduszy po prostu nie ma.

Okazuje się, że eksperci i politycy Prawa i Sprawiedliwości źle oszacowali wartość programu albo oszacowali dobrze, jednak zignorowali te informacje. Już 10 z 16 województw w Polsce zgłosiło, że nie ma pieniędzy na 500 plus. Brakująca kwota to aż pół miliarda złotych.

Jakby nie patrzeć, pół miliarda złotych to dużo pieniędzy. Suma ta zaczyna robić jeszcze większe wrażenie, kiedy uświadomimy sobie, że mowa tylko o wydatkach do końca tego roku. Jakby tego było mało, tylko 10 województw zgłosiło do tej pory brak środków na program socjalny PiS. Eksperci przewidują, że już wkrótce dołączą do nich kolejne.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało niedawno kolejną ustawę, która będzie wiązał się z ogromnymi kosztami dla budżetu. Mowa tu o programie „Za życiem”, potocznie zwanym również „4000 plus”.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

...

Zobacz również