Stosunki prezydenta Andrzeja Dudy z jego macierzystą formacją nie są w ostatnim czasie najlepsze. Jak właśnie ujawniono, głowa państwa polskiego postawiła prezesowi Prawa i Sprawiedliwości warunki, po których spełnieniu będzie możliwe „zakopanie topora wojennego”.

Konflikt na linii Pałac Prezydenci – obóz władzy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął się od zaskakującego, zarówno opozycję jak i rząd, prezydenckiego weta. Andrzej Duda zablokował wprowadzenie w życie dwóch z trzech sztandarowych ustaw mających zreformować sądownictwo w Polsce.

Od tego czasu relacje pomiędzy prezydentem a jego macierzystą formacją są bardzo napięte. Jak jednak dowiedziała się „Gazeta Prawna”, Andrzej Duda postawił Kaczyńskiemu warunki, od których bezwzględnie uzależnia możliwość „zakopania topora wojennego”.

Bezwzględne warunki Dudy ma oficjalnie przekazać Kaczyńskiemu specjalny prezydencki wysłannik, który spotka się w tym tygodniu z samym prezesem PiS.

Człowiek Dudy przypomni Kaczyńskiemu „kto i co ma do stracenia w przypadku dalszego narastania konfliktu w zjednoczonej prawicy”.

Ponadto prezydent stanowczo oczekuje „ustalenia pewnych faktów” tj. między innymi to, że o zawetowaniu ustaw zdecydowały aspekty merytoryczne, a nie – jak przekonywali politycy PiS – protesty uliczne. Specjalny wysłannik Andrzeja Dudy będzie się także domagał od Kaczyńskiego stanowczego zdementowania pogłosek jakoby prezydent budował po cichu własna formację polityczną.

Jednak – jak dowiedziała się Gazeta Prawna – najważniejszym warunkiem i najbardziej bezwzględnym będzie to, że wysłannik prezydenta dobitnie uświadomi Kaczyńskiego, iż przy obecnym układzie parlamentarnym, Duda jest w stanie zawetować dosłownie każdą ustawę. Dlatego też – według Pałacu Prezydenckiego – to Andrzej Duda ma być tym, który ma prawo ustalać zasady i warunki dalszej współpracy z obozem władzy Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: gazeta prawna

...

Zobacz również