Ministerstwo Nauki po raz pierwszy od 24 lat nie przekazało dofinansowania polskim wynalazcom. Pomimo tego Polacy odnieśli ogromny sukces na targach w Brukseli. Na 50 wynalazków zdobyli 24 złote i 3 srebrne medale.

Podczas targów wynalazczości w Brukseli prezentowali różne wynalazki międy innymi z pola medycyny. Były to na przykład biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli ludzkich komórek oraz maska ułatwiająca leczenie chrapania.

Na szczęście udało się osiągnąć ogromny sukces bez dofinansowania ze strony Ministerstwa Nauki. Chodzi tu o 200 tysięcy złotych, które dają 3,5 tysiąca na jeden projekt.

Ministerialne pieniądze są przeznaczone między innymi na transport, wyposażenie, meble, media, tablice informacyjne. Zdaniem oficjalnej polskiej przedstawicielki Barbary Heller dofinansowanie daje możliwość promocji wynalazków, co przekłada się na efektywność udziału w targach.

Heller nie kryje zdziwienia całą sytuacją. Jak mówi wszystkie formalności zostały dopełnione na czas, jednak z nieznanych przyczyn pieniędzy nie ma.

– Formalnie był przyjęty. Był też przyjęty przez komisję, która ocenia wnioski. Natomiast ostatecznie pieniądze nie zostały przyznane, a przyczyny nie znamy – wyjaśniła.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również