Chociaż od II wojny światowej minęło już ponad 7 dekad, to temat odszkodowań za wyrządzone przez Niemców zbrodnie ciągle jest żywy. Nie ulega wątpliwości, że nasi zachodni sąsiedzi nigdy nie zrekompensowali nam poniesionych strat. Teraz to może się zmienić.

O tym, że Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania za IIWŚ mówiło się od dawna, jednak raczej po cichu. Takie żądania można było usłyszeć wśród mało popularnych środowisk narodowych, jednak politycy, którzy mają w naszym kraju faktyczną władzę milczeli na ten temat. Domaganie się odszkodowań uznawane było bowiem za bezcelowe i bezskuteczne.

Teraz nastąpił prawdziwy przełom ws. odszkodowań. Na ich temat wypowiedział się bowiem bez wątpienia najbardziej wpływowy polityk w kraju – Jarosław Kaczyński.

Kaczyński nie mówił o niemieckich krzywdach półgębkiem czy w dyplomatyczny sposób. Wypowiedź wodza PiS była piekielnie ostra i nie pozostawia złudzeń – rząd będzie naciskał na Niemcy w tej sprawie.

Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się niemieckiemu hitleryzmowi. (…) Teraz pytanie, czy otrzymaliśmy za te gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś, bo straty w ludziach, straty w elitach są w zasadzie nie do odrobienia. (…) Czy otrzymaliśmy jakiekolwiek odszkodowanie? Nie! – grzmiał Kaczyński.

– Czy mogliśmy wziąć udział w tej pomocy, którą był Plan Marshalla? Nie! – kontynuował prezes PiS, przypominając jednocześnie, że wynikało to z polityki Moskwy. Czy wobec tego, historycznie rzecz biorąc, nie mamy pewnych moralnych praw? No ale jeżeli ktoś historii nie chce wziąć pod uwagę, ale pamiętajcie państwo, że tutaj jest nie tylko historia, tu jest także prawo – przemawiał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

 

...

Zobacz również

Zobacz również