Angela Merkel w wywiadzie dla niemieckiej telewizji zapowiedziała pracę nad nowym „wielkim projektem”. Zgodnie z nim na terenie całej Unii Europejskiej mają obowiązywać takie same warunki socjalne dla uchodźców. Do tej pory uciekinierzy niechętnie wybierali Polskę na miejsce azylu, po zrealizowaniu projektu Merkel sytuacja ta może się zmienić.

Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że plany są takie, aby projektowi poświęcić więcej uwagi, niż greckiemu kryzysowi czy stabilności „strefy euro”. Polityk bardzo nie podoba się agresja wymierzana przeciw uciekinierom.

Merkel chce unormować zasadę prawną, zgodnie z którą miejscem azylu dla uchodźcy byłby pierwszy kraj do którego trafi. Kanclerz narzeka, że jej zdaniem teraz imigranci zachęcani są przez inne państwa, aby w podróż po azyl wybierali się do Niemiec.

Jeśli idea Angeli Merkel zostanie zrealizowana Polska będzie musiała przyjmować więcej uciekinierów na lepszych warunkach socjalnych – jednolitych w całej Unii Europejskiej. Do norm będą musiały dostosować się wszystkie państwa UE, niezależnie od ich zamożności.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds, źródło: Tvp.info, Rzeczpospolita