Jakie tradycje i symbole ma Wielki Post? Zwyczaje wielkopostne w Polsce

Jakie tradycje i symbole ma Wielki Post? Zwyczaje wielkopostne w Polsce Źródło: pixabay.com/Tama66

Wielki Post - symbole, co oznaczają? Od jutra, czyli Środy Popielcowej, przez czterdzieści dni w Kościele katolickim obowiązuje post, czas pokuty i nawrócenia, okres przygotowywania do Wielkanocy. Z tym wyjątkowym czasem w roku wiąże się wiele symboli, zwyczajów i tradycji.

Wielki Post symbole, tradycje i zwyczaje. Tradycje polskie

Wielki Post - symbole: są one nieodłącznym elementem oczekiwania na święta wielkanocne. Przez czterdzieści dni jego trwania należy powstrzymywać się od zabaw, ograniczyć spożycie mięsa i alkoholu.

Wierni nie powinni w okresie Wielkiego Postu uczestniczyć w zabawach i dyskotekach. Zamiast tego, zalecany jest udział w nabożeństwach Gorzkich Żali w każdą niedzielę oraz w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, które odbywają się w piątki. Przed Wielkanocą organizowane są kilkudniowe rekolekcje, które mają pomóc w odpowiednim przeżyciu tego niezwykłego czasu.

Wyjątkowym dniem w okresie Wielkiego Postu jest jego czwarta niedziela, zwana Laetare, wtedy nie obowiązują ograniczenia i można ozdobić ołtarz kwiatami, grać na organach bez ograniczeń, a także użyć szat liturgicznych koloru różowego.

Symboliki Wielkiego Postu możemy szukać w samej liczbie czterdziestu dni postu, ponieważ jest to symboliczna wielkość kary za grzechy. Inne tradycje i zwyczaje, to m.in. popiół na głowach wiernych, od którego zaczyna się okres postu wielkanocnego, czy zasłanianie krzyża, odprawianie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

Czym jest Wielki Post? Wielki Post - informacje

Jest to okres przygotowujący wiernych do godnego  przeżycia pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Post trwa czterdzieści dni, zaczyna się w Środę Popielcową, która w tym roku wypada 6 marca, a kończy liturgią Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawianą w Wielki Czwartek - 18 kwietnia. Msza Wieczerzy Pańskiej należy już do Triduum Paschalnego. 

Historia Wielkiego Postu sięga II wieku, jednak w tym czasie przybierał on postać czterdziestogodzinnej głodówki obowiązującej w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Dopiero na początku IV wieku liczył on już czterdzieści dni, jednak różnił się od dzisiejszych obchodów Wielkiego Postu, ponieważ zawierał w sobie niedziele, a zgodnie z tradycją chrześcijańską niedziele nie mogą być dniami pokutnymi. W VII wieku dokonano tejże zmiany i od tej pory Wielki post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy - zależnie od kraju - w Wielki Czwartek lub w Wielką Sobotę.

Środa Popielcowa - dekoracje w kościele

Środa Popielcowa będzie miała miejsce już jutro, czyli 6 marca, nadchodzi ona po ostatkach. Tego dnia w kościołach posypuje się głowy wiernych popiołem, pochodzących ze spalonych palemek wielkanocnych z zeszłego roku. Popielec ma przypominać o śmiertelności oraz nakłaniać do refleksji. Rozpoczyna również Wielki Post, który będzie trwał przez najbliższe czterdzieści dni.

Jest to czas pokuty i nawrócenia, podczas którego zalecany jest post, modlitwa i jałmużna. W tym czasie również wygląd kościoła się zmienia. Z ołtarza znikają kwiaty, zakazane jest przyozdabianie go. Nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni, nawet gra na instrumentach dozwolona jest tylko w nielicznych sytuacjach, rzadko także biją kościelne dzwony. Od piątej niedzieli Wielkiego Postu w polskich kościołach zakrywa się krzyże, aż do zakończenia liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, oraz obrazy, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Przez okres trwania Wielkiego Postu obowiązuje kolor fioletowy w szatach liturgicznych, czyli kolor pokuty. Charakterystyczna dla okresu Wielkiego Postu jest wyciszona liturgia. Z Mszy świętej znika uroczysty hymn "Chwała na wysokości Bogu", z dwoma wyjątkami dniu świętego Józefa - 19 marca i Zwiastowania Pańskiego - 25 marca, oraz aklamacja "Alleluja", którą zastępuje się aklamacją "Chwała Tobie, Słowo Boże/Królu wieków".

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ostatki 2019: Kiedy są ostatki, co to są ostatki? Jak się je świętuje?
  2. Kiedy jest Popielec 2019? Ten dzień nadejdzie już niebawem
  3. Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada najprzyjemniejsze święto w roku?
  4. Kiedy jest Wielki Post 2019? Daty rozpoczęcia i końca Wielkiego Postu
  5. Postanowienia wielkopostne 2019. Jak katolicy przygotowują się do Wielkanocy?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News