Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Odpowiadamy

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Odpowiadamy Źródło: Gazeta Wrocławska

Wielki Piątek wolny? Czy Polacy idą do pracy w Wielki Piątek, czy wspólnie z rodziną będą przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych? Czy Wielki Piątek jest ustawowo wolny?

Wielki Piątek wolny? Dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, to jeden z najważniejszych w kalendarzu Kościoła katolickiego. Drugi dzień Triduum Paschalnego przypomina ostatnią drogę Jezusa, upamiętnia jego śmierć, która symbolizuje miłość Boga do człowieka i zwycięstwo nad śmiercią.

Tego dnia księża nie odprawiają mszy świętej, wszyscy zaś mogą uczestniczyć w Liturgii Wielkopiątkowej. Od wielu lat Polacy mają problem z możliwością uczestnictwa w nabożeństwie, ponieważ popołudniami często pracują, a właśnie w takich godzinach najczęściej odbywa się liturgia. Czy w 2019 roku Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy?

Wielki Piątek wolny od pracy? 

W tym roku Święta Wielkanocne wypadają nieco później, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Triduum Paschalne rozpoczyna się w czwartek, a dzień później - 19 Kwietnia wspólnota wiernych będzie mogła uczestniczyć w obrzędach Wielkiego Piątku. Od wielu lat Polacy zadają sobie pytanie, czy w następne Święta Wielkanocne będą mogli cieszyć się chwilami wolnego z rodziną i odpoczynkiem od pracy jedynie w niedzielę i poniedziałek, czy może do tych dni dołączy również poprzedzający Święta Piątek?

Byłoby to idealne rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze w związku z liturgią odbywającą się w kościołach w godzinach popołudniowych, przez co ludzie pracujący na drugą zmianę często nie mogą w niej uczestniczyć. Po drugie, to idealny czas na ostatnie przygotowania do Świąt i wreszcie po trzecie - odpoczynku od pracy czy szkoły nigdy za wiele.

5 Grudnia 2018 roku został zgłoszony poselski projekt ustawy o zmianie w dniach wolnych od pracy. Nowelizacja dodaje do dni wolnych od pracy Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia, a także Wielki Piątek. Pomysłodawcy początkowo zakładali, że projekt wejdzie w życie wraz rozpoczęciem bieżącego roku, a jako powód zmian podawali rangę i powagę dwóch dni, które - pomimo, że same de facto nie stanowią święta - poprzedzają dwa najważniejsze dni w kalendarzu Kościoła. Czy Wielki Piątek 19 Kwietnia 2019 roku będzie wolny od pracy?

Wielki Piątek ustawowo wolny? Czy w najbliższy piątek Polacy pójdą do pracy?

Przyjęcie ustawy dodającej Wielki Piątek do dni wolnych od pracy stoi pod wielkim znakiem zapytania. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej jako argument, dla którego nie uchwaliło projektu w szybkim tempie, a wciąż poddaje pod prace i analizy, podaje skutki gospodarcze. Zatrzymanie procesów gospodarczych w Wielki Piątek to temat do większej dyskusji, dlatego w bieżącym roku nic się nie zmieni.

W związku z tym Polacy pójdą do swoich pracy jak miało to miejsce do tej pory. Być może w przyszłych latach się to zmieni, a jako karta przetargowa może posłużyć władzom przykład aż 15 państw Unii Europejskiej. W Wielki Piątek do pracy nie idą m.in Austriacy, Niemcy, Portugalczycy czy Szwedzi. Polacy na razie mogą cieszyć się odpoczynkiem w dwa dni Świat Wielkanocnych tj. niedzielę 21 Kwietnia, a także poniedziałek 22 Kwietnia.

Poniżej przypominamy dni wolne od pracy jakie czekają Polaków jeszcze w tym roku.

 • 1 maja - Święto Państwowe,
 • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 20 Czerwca - Boże Ciało,
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

 1. Co to jest Wielkanoc? Niebawem najważniejsze święto katolików
 2. Z czego zrobić koszyczek wielkanocny DIY? Mamy świetny pomysł
 3. Obrazki i memy wielkanocne. Możesz wrzucić na Facebooka lub wysłać znajomym z życzeniami
 4. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki
 5. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News