Kiedy jest Wielki Piątek 2019? Jak wygląda liturgia?

Kiedy jest Wielki Piątek 2019? Jak wygląda liturgia? Źródło: pixabay.com/Julius_Silver

Wielki Piątek 2019 - kiedy wypada w tym roku? I co wtedy świętujemy? Czy to dzień radości, a może smutku? To jeden z ważniejszych dni w Kościele katolickim, ściśle powiązany z nadchodzącą Wielkanocą. Nawet liturgia odprawiana w piątek przed Niedzielą Zmartwychwstania ma szczególny wydźwięk. Jak wygląda ten nadzwyczajny ryt?

Wielki Piątek 2019 - kiedy wypada?

Wielki Piątek 2019 to w tym roku 19 kwietnia. Jest to drugi dzień Triduum Paschalnego, przez niektórych nazywany dniem Krzyża. Jego obchody są ściśle powiązane z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa na krzyżu. W związku z tym na ulicach wielu miast sprawowane są Drogi Krzyżowe, a w kościołach odprawiane Liturgie Męki Pańskiej. 

 - Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: O Crux, ave, spes unica - Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna! - wyjaśniał Benedykt XVI.

Jaki post w Wielki Piątek? Post ścisły - na czym polega?

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, który praktykowany jest tylko dwa dni w roku: w Środę Popielcową rozpoczynającą Wielki Post oraz w piątek poprzedzający bezpośrednio Niedzielę Wielkanocną. Post ten zakłada wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, która obowiązuje od 14. roku życia oraz tak zwany post ilościowy, co oznacza, że wierny może tego dnia zjeść tylko jeden posiłek do syta. Ta zasada obowiązuje od 18. do ukończenia 60. roku życia. Wszystkie reguły zawarte są w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty - możemy przeczytać z kanonie 1252.

Jak wygląda msza w Wielki Piątek? Ile trwa liturgia?

Pierwsze obchody Wielkiego Piątku wspomniane są już w tekstach pochodzących ze starożytnej Jerozolimy, gdzie wierni gromadzili się przed kolumną biczowania, a później przy grobie w czasie adorowania drzewa Krzyża. 

Późniejsze obchody tego dnia trochę się zmieniły, upowszechniło się przenoszenie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego, gdzie czuwali ministranci, strażacy lub harcerze. W Polsce groby Pańskie nabrały wręcz patriotycznego charakteru. 

Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, kiedy nie sprawuje się Liturgii Eucharystycznej. Późnym popołudniem lub wieczorem w Wielki Piątek odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, w której główny punkt stanowi adoracja Krzyża. Na początku następuje uroczyste wniesienie Krzyża przed ołtarz i odsłonięcie go, ponieważ zostaje on wcześniej zasłonięty fioletowym suknem. Później każdy z wiernych podchodzi do niego, aby go adorować, przyklęka i całuje krzyż.

Po adoracji następuje liturgia darów uprzednio konsekrowanych, w ramach Komunii Świętej rozdaje się konsekrowane w Wielki Czwartek hostie. Ryt kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Monstrancję przykrywa się białym welonem na pamiątkę całunu, którym zostało przykryte ciało Jezusa Chrystusa. 

W Wielki Piątek w kościołach nie rozbrzmiewają dzwony ani organy. Z ołtarza znikają krzyże, kwiaty, obrusy i świeczniki, co podkreśla pokutny charakter tego dnia.

  1. Wielki Czwartek - co się wydarzyło? Kościół wspomina to co tydzień
  2. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  3. Kiedy jest Wielka Sobota w tym roku? To koniec Wielkiego Postu
  4. Najlepsze przepisy wielkanocne Magdy Gessler i Ewy Wachowicz
  5. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News