Czy w Wielki Czwartek jest wolne? Nie każdy się ucieszy

Czy w Wielki Czwartek jest wolne? Nie każdy się ucieszy Źródło: pixabay.com/Luisfpizarro

Wielki Czwartek - wolne? Czy w pierwszy dzień Triduum Paschalnego rozpoczyna się okres świętowania wielkanocnego? Kiedy uczniowie idą ostatni przez do szkoły przez świętami, a kiedy ich rodzice i wszystkie osoby pracujące? Czy oni również mogą spodziewać się dłuższego weekendu?

Wielki Czwartek - wolne? Czy warto brać urlop na Wielkanoc?

Wielki Czwartek - wolne od pracy, czy też nie? Które dni w przed świętami wielkanocnymi są wolne od pracy? To czas, kiedy przygotowujemy się do Wielkanocy. I choć polska tradycja jest ściśle związana z wiarą chrześcijańską, to nie wszystkie ważne wydarzenia w Kościele katolickim są pretekstem do wolnego od pracy. Gospodarka zdecydowanie by ucierpiała, gdybyśmy w ten sposób obchodzili każde święto.

W tym roku Wielkanoc wypada 21 kwietnia i to wtedy świętujemy, nie pojawiając się w pracy, wolne od pracy jest również w Poniedziałek Wielkanocny znany wszystkim jako śmigus-dyngus. 

Czy Wielki Czwartek jest dniem wolnym od szkoły? Do kiedy uczniowie mają wolne w święta?

Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach rozpocznie się 18 kwietnia, czyli właśnie w Wielki Czwartek, uczniowie wrócą za zajęcia dydaktyczne dopiero w środę 24 kwietnia, by już 1 maja zacząć kolejny długi weekend. 

Uczniowie pewnie nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie będą mieli wolne. Cały kalendarz roku szkolnego 2018/2019 opublikowany jest na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czy Wielki Czwartek i Piątek są wolne od pracy? 

Dla pracowników ani Wielki Czwartek, Wielki Piątek, ani Wielka Sobota nie jest dniem wolnym od pracy. Choć przygotowanie do świąt wielkanocnych odbywają się pełną parą zarówno w domach, jak i kościołach to na dzień absencji w miejscu pracy musimy trochę poczekać.

 - Wpływ ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, przy ostrożnościowym założeniu całkowitego zatrzymania na ten dzień procesów gospodarczych i braku substytucji prowadzonych działań w dni poprzedzające czy też następujące po Wielkim Piątku, może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB - możemy przeczytać w oficjalnym stanowisku Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

W Unii Europejskiej aż w 15 państwach członkowskich Wielki Piątek jest dniem wolnym, mimo iż nie zaliczają się one do tych o największych współczynniku wiernych chrześcijańskich. Są to między innymi: Austria, Wielka Brytania, Bułgaria, Cypr, Niemcy, czy Holandia.

W tym roku wszystkie dni wolne od pracy w Polsce to:

 • 1 stycznia - Nowy Rok,
 • 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
 • 21 kwietnia - pierwszy dzień Wielkanocy,
 • 22 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy,
 • 1 maja - Święto Państwowe,
 • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 20 czerwca - Boże Ciało,
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

 1. Co to jest Wielki Czwartek? Symbole i tradycje tego dnia
 2. Co się wydarzyło w Wielki Piątek? Kościół wspomina ten dzień w sposób szczególny
 3. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
 4. Kiedy Wielki Czwartek? Czy ten dzień jest wolny od pracy?
 5. Post ścisły w Wielki Piątek. Co to oznacza dla katolika?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News