Wiadomo, jak będzie wyglądało wielkanocne świecenie pokarmów w Polsce. Wierni przecierają oczy ze zdumienia

Wiadomo, jak będzie wyglądało wielkanocne świecenie pokarmów w Polsce. Wierni przecierają oczy ze zdumienia Źródło: pixabay EmArt

Wielkanoc w tym roku będzie zupełnie inna niż wszystkie, które pamiętamy. W związku z panującą epidemią koronawirusa kościoły na całym świecie szukają innych form odprawiania mszy, jednak wierni niepokoją się zbliżającymi świętami. Ich forma jest wciąż poddana pod dyskusję, jednak episkopat wydał nowe informacje.

Wielkanoc będzie przebiegać na nieco innych zasadach, jednak nie zostanie przełożona. Papież Franciszek wydał ważny dekret, a dodatkowe informacje do polskich wiernych wystosowało Prezydium Episkopatu Polski.

Wielkanoc w kościele bez wiernych

Wielkanoc nie zostanie przełożona i nie podlega to dyskusji. Dekret sporządzony na polecenie papieża, a przekazany do opinii publicznej przez Katolicką Agencję Informacyjną mówi jasno, że święta mają określony termin, który nie ulegnie zmianie. Modyfikacje zachodzą w sposobie ich obchodzenia, gdyż biskupi diecezjalni dostali możliwość przełożenia jedynie mszy świętego krzyżma odbywającej się w Wielki Czwartek. Jest to moment kiedy święci się oleje dla chorych, krzyżmo oraz katechumenów. I jest to jedyna tak mocna zmiana w terminarzu świąt. Wielkanoc przyjmie inną formę jednak nie zmieni się harmonogram z jakim się potoczy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Wewnętrzne ustalenia każdego z państw

Biskupi, których państwa wprowadziły restrykcje w związku z epidemią zobowiązani są poczynić w ramach Konferencji Episkopatu ustalenia w związku z Triduum Paschalnych. Msze święte mają odbywać się bez wiernych, w pustych kościołach, a parafie mają zapewnić wiernym szansę na uczestnictwo w mszy poprzez internet czy też radia. W Wielki Czwartek tradycyjnie odbywa się obmywanie stóp oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, w tym roku jednak nie zostanie to uczynione. W Wielki Piątek natomiast nie poświęcony zostanie ogień. Kongregacja watykańska zadecydowała o przeniesieniu wszelkich procesji związanych ze świętami na inny termin, wstępnie jest to 14 i 15 września.

Dzisiaj grzeje: 1. Odkryto, co łączy niemal wszystkie zmarłe ofiary koronawirusa we Włoszech. Wyniki są niepokojące

2. Wielkanoc we wrześniu? Watykan wydał dekret ws. koronawirusa

Święconka pod specjalnym nadzorem

Wielkanoc bez święconki? Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało zalecenia, które odradzają święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Jako zamianę tej praktyki polecono odprawienie obrzędu błogosławienia posiłku przed samym śniadaniem wielkanocnym w domach. 

- Zgodnie z Księgą + Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350 - możemy przeczytać w komunikacie KEP, który stanowczo odradza używanie pokropień święconki. Jednocześnie zwraca się on do parafii, aby umożliwiły one uczestnictwo wiernym w rekolekcjach. Trwa również szukanie sposobu na odbycie spowiedzi, gdyż większość Polaków tradycyjnie odbywa ją w tym okresie. Zabroniono używania telefonu czy internetu, jednak nie musi ona odbyć się koniecznie w kościele.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Reprezentant Polski był w centrum trzęsienia ziemi. Poruszające wyznanie. "Myślałem, ze to koniec świata"
  3. Wiadomo, jak będzie wyglądało wielkanocne świecenie pokarmów w Polsce. Wierni przecierają oczy ze zdumienia
  4. Były smakiem dzieciństwa, a teraz wszyscy zapomnieli. Przepis na wafle z kajmakiem, inne desery wymiękają
  5. 13-latka wylądowała w szpitalu przez epidemię. Ale nie ma koronawirusa, powód jest o wiele gorszy

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News