Wielkanoc 2019. Jaka jest dokładna data świąt?

Wielkanoc 2019. Jaka jest dokładna data świąt? Źródło: pixabay.com/congerdesign

Wielkanoc 2019 już nadeszła. Co znajdzie się na wielkanocnym stole obok pisanek oraz jak będzie wyglądała dekoracja stołu? Przygotowania do świąt Wielkiejnocy zaczynają się około miesiąca wcześniej, podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia - planowanie dań, uroczystego śniadania i obiadu, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Wielkanoc 2019 i 2020 - data

Wielkanoc 2019 przypada na przedostatni weekend kwietnia, dokładnie na niedzielę 21 i i poniedziałek 22 kwietnia. Jest to najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające mękę, śmierć na krzyżu, a potem zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Radosny czas poprzedza czterdziestodniowy Wielki Post, który jest przygotowaniem wiernych do tego radosnego wydarzenia.

Zgodnie z tradycjami ludowymi święto to związane jest między innymi ze święconką, pisankami i śmigusem-dyngusem. W 2020 będzie dużo wcześniej niż w tym roku, bo już 12 kwietnia będziemy obchodzić święto Wielkiejnocy.

Święta wielkanocne. Jakimi ozdobami udekorować świąteczny stół?

Na Boże Narodzenie przystrajamy dom choinką, różnobarwnymi światełkami i oczywiście jemiołą, a na Wielkanoc? Jakie ozdoby będą najlepsze na ten wyjątkowy czas w roku?

W tym przypadku królują oczywiście malowane jajka, kurczaczki i bazie. Nie są one przypadkowe, każde z tych przedmiotów ma swoją symbolikę. Pisanki to najbardziej charakterystyczny znak Wielkanocy. Tradycja ozdabiania jajek pochodzi z około X wieku i była zajęciem wyłącznie kobiecym. Obecnie to fantastyczna forma spędzania czasu z najbliższymi, każdy ma swoją koncepcję i może stworzyć swoją pisankę. Jajko samo w sobie jest symbolem nowego życia. I pamiętajcie, żeby nie wyrzucać skorupek. Możecie je potem włożyć do doniczek bądź bezpośrednio do gruntu, aby kwiatki lub nowalijki lepiej rosły.

Popularne są także stroiki wielkanocne, którymi możemy przyozdobić wielkanocny stół, a także zaprosić wiosnę do domu. Są one przygotowywane zazwyczaj z bazi, bukszpanu, który powinien znaleźć się również w koszyczku  i oznacza trwałość życia oraz rzeżuchy, symbolizującej odradzające się życie, ponieważ kiełki wzrastają niesamowicie szybko.

Wielkanoc przepisy na najpopularniejsze potrawy

Zarówno ozdoby, jak i potrawy wielkanocne mają długą tradycję. Zaraz po porannej rezurekcji cała rodzina zbiera się, by zasiąść do uroczystego śniadania, które zawsze rozpoczyna się życzeniami i dzieleniem się święconką. Na wielkanocnych stołach znajdują się przede wszystkim jajka w różnych postaciach, wędliny i mięsa oraz mazurki. Obowiązkową potrawą wielkanocną jest żurek z kiełbasą, jajkiem i tartym chrzanem. Jajek faszerowanych, pasztetu również nie powinno zabraknąć. Jeśli chodzi o słodkie rzeczy, to prym wiedzie przede wszystkim mazurek, który zazwyczaj przygotowywany jest z kruchego ciasta posypany bakaliami i różnego rodzaju orzechami.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Wiemy co kupić w prezencie komunijnym chłopcu. Jakie są trendy w tym roku?
  2. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  3. Czy wręcza się prezenty na rocznicę Komunii? Tak, wiemy jakie
  4. Kim jest córka Pablo Escobara? Nigdzie nie ma o niej nawet wzmianki
  5. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News