Już nie ma złudzeń. Łukasz Szumowski i szef KPRM zabrali głos w sprawie Wielkanocy

Już nie ma złudzeń. Łukasz Szumowski i szef KPRM zabrali głos w sprawie Wielkanocy Źródło: youtube onet

Wielkanoc w tym roku zbiegnie się z epidemią koronawirusa na świecie. W związku z wprowadzeniem obostrzeń, Łukasz Szumowski i szef KPRM przekazali oficjalne stanowisko odnośnie do obchodzenia świąt.

Wielkanoc jest okresem, w którym wielu Polaków spędza czas w otoczeniu rodziny. Ze względu na ryzyko zarażenia się koronawirusem w tym tygodniu zostały wprowadzone nowe obostrzenia dotyczące przebywania poza domem. Dziś Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, wraz z szefem KPRM przedstawili oficjalne stanowisko w sprawie tegorocznych świąt. 

Wielkanoc w czasie epidemii. Oficjalne stanowisko w sprawie świąt

Zgodnie z nowymi obostrzeniami, które zostały wprowadzone na terenie całego kraju, pojawiło się pytanie dotyczące tego, jak wyglądać będzie Wielkanoc. Wiadomo już, że udział we wszystkich nabożeństwach w kościołach nie będzie dla wiernych możliwy. Będą oni mogli uczestniczyć we mszach za pośrednictwem transmisji, które dostępne będą w telewizji, radiu i internecie. 

Wielkanoc to także okres, w którym Polacy decydują się na odwiedzanie swoich bliskich w innych miastach. Podczas konferencji prasowej rządu, dziennikarze zapytali, jakie są zalecenia dotyczące podróży do bliskich, które miałyby się odbywać samochodami. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Proszę państwa, rekomendacja jest jednoznaczna: powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. To jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo święta są takim czasem, gdzie zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami. Ale tutaj, jak powiedział prof. Szumowski, staramy się chronić ludzkie życie - przekazał szef KRPM Michał Dworczyk

Odpowiedź na to samo pytanie padła także z ust Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego, który również nie zachęca Polaków do odwiedzin najbliższych. 

- Warto się zastanowić. Święta są przeżyciem duchowym, religijnym, rodzinnym dla nas wszystkich. Ale ten bliski kontakt, przy stole, w okresie epidemii, jest naprawdę ogromnym zagrożeniem - przekazał Szumowski.

Wielkanoc bez odwiedzin bliskich 

- Postarajmy się, żeby te święta były symbolem życia, a nie epidemii, która nas zdziesiątkuje, jeśli zintensyfikujemy kontakty międzyludzkie. Wydaje się, że w każdym tygodniu będziemy dostosowywali treść rozporządzeń do sytuacji bieżącej - dodał Szumowski. 

Dzisiaj grzeje: 1. Okropne informacje, kłęby dymu w centrum Polski. Trwa dramatyczna akcja 26 zastępów straży pożarnej

2. Kiedy wrócimy do pracy? Biolog podał dwie możliwe daty

Jednoznaczne stanowisko rządu oznacza, że Wielkanocy w tym roku nie odbędziemy się w rodzinnym gronie. Warto jednak pamiętać, by w tym czasie zadbać o osoby starsze i samotne, dla których przeżywanie świąt wielkanocnych bez rodziny może okazać się bardzo dotkliwym okresem. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Czy Polska przyjmie chorych z innych krajów? Ważne oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  2. Nie żyje reprezentant Polski. Zagrał dla kadry 24 razy, ogromna strata
  3. Dopiero wiele po śmierci żona Olbrychskiego ujawniła kompromitujący sekret Osieckiej. W głowie się nie mieści
  4. Niewyobrażalny dramat gwiazdy Polsatu, przekazała rozpaczliwą wiadomość. Teść pilnie trafił do szpitala
  5. GIS podał porażające dane. Wiadomo, kto najczęściej choruje na koronawirusa
  6. Załamana kasjerka powiedziała całą prawdę o "godzinach dla seniorów". Nie mieści się w głowie

źródło: radio zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News