Synod Szkockiego Kościoła Episkopalnego złożony z osób duchownych oraz świeckich ustanowił go pierwszym kościołem anglikańskim w Wielkiej Brytanii, który zdecydował się umożliwić parom homoseksualnym zawieranie ślubów. Tamtejsi działacze LGBT zareagowali na tę decyzję bardzo entuzjastycznie.

Według „The Guardian” Szkocja stanie się miejscem, do którego przyjeżdżać będą pary z całego kraju, aby spokojnie zawierać małżeństwa. Chrześcijańscy homoseksualiści rzeczywiście bardzo ucieszyli się z decyzji synodu, a ich przedstawiciele zaznaczali, iż „sygnalizuje ona, że członkowie Kościoła witają, uznają i szanują ludzi ze środowisk LGBT jako część wspólnoty wiary”.

Do zawierania ślubów homoseksualnych będzie mogło dochodzić dzięki zmianie prawa kanonicznego, dokonanego przez Szkocki Kościół Episkopalny. Teraz małżeństwo w jego świetle nie jest już jedynie związkiem między mężczyzną i kobietą. Jednocześnie dostojnicy wprowadzili do przepisów klauzulę sumienia, według której duchowni będą mogli odmawiać ślubów parom homoseksualnym.

„The Guardian” zaznacza, że mimo iż wiele osób ucieszyło się z tak znaczącej decyzji synodu, zyskała ona także naprawdę wielu przeciwników. Według tradycjonalistów małżeństwo powinno pozostać tylko i wyłącznie związkiem kobiety oraz mężczyzny, a Kościół nie powinien ulegać wpływom środowisk LGBT. Tym samym Szkocki Kościół Episkopalny mógł narazić się grupie nawet 80 mln anglikańskich wiernych.

...

Zobacz również