duda xi jinping
Wiadomości Pikio - 19 Lutego 2017

Wielka szkoda! Przez konflikt w rządzie Polska straciła grube miliardy od Chin. Interesy przejęli...

To jedna z największych strat finansowych obecnego rządu. Jeszcze 3 lata temu Polacy byli dla Chińczyków potencjalnie najbardziej atrakcyjnym partnerem w całym regionie. Niestety polityczne konflikty w obozie władzy dotyczące Jedwabnego Szlaku pogrzebały sukces, na który próbowali jeszcze pracować po wyborach prezydent Duda i minister Gowin. Z zamieszania skorzystały więc inne państwa. 

Prezydent Duda liczył na owocną współpracę z Chinami i wierzył, że Jedwabny Szlak może być dla Polski wielką szansą. Innego zdania był jednak m.in minister Macierewicz, który zauważył zagrożenia dla bezpieczeństwa i niepodległości kraju. Konflikt w rządzie i obozie władzy spowodował, że Polska nie ustaliła wspólnej linii. Nie udało się oddzielić gospodarki od wizji politycznej.

Chiny postanowiły mocno zainwestować we współpracę z Europą Środkowo-Wschodnią i zamierzają przeznaczyć 100 mld dolarów na projekt Nowego Szlaku Jedwabnego, w którym pierwotnie Polska miała odgrywać jedną z kluczowych ról. Jednakże, przez polityczne konflikty nasz kraj ogranicza się jedynie do wymiany handlowej i czasowego zwiększenia zatrudnienia przy okazji tworzenia baz logistycznych.

Interesy przejmują więc inne państwa regionu. Prof. Anna Antczak z Business Centre Club potwierdza w rozmowie z Money.pl, że znacznie lepiej od Polski Jedwabny Szlak wykorzystują takie kraje jak Węgry, Czechy oraz Serbia. Polskie władze składały Chińczykom deklaracje odnośnie zacieśnienia współpracy, ale na tym się skończyło. Nie podpisano żadnych umów, a nasz kraj nadal nie ma jasno określonych strategicznych celów oraz wizji współpracy.

Przyczyną utraty miliardów dolarów jest z brak woli, by skupić się na liczeniu i oddzielić geopolitykę od interesów gospodarczych. Część ministrów traktuje współpracę z Chinami jako zagrożenie dla relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Najgłośniej w temacie wypowiada się minister Antoni Macierewicz.

- Ta koncepcja ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami, a także wyeliminowania z obszaru eurazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania niepodległego bytu Polski, bo to Polska na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej super potęgi - mówił Macierewicz dla Goniec TV Toronto.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News