Co wspominamy w Wielką Sobotę? Czy to już święto?

Co wspominamy w Wielką Sobotę? Czy to już święto? Źródło: pixabay.com/fediona

Wielka Sobota - co się wydarzyło w ten dzień, że jest dla katolików tak wyjątkowy? Dzień przed Wielkanocą w Kościele wspomina się ważne zdarzenie, które obchodzone jest w obu tradycjach chrześcijańskich, zarówno w zachodniej, jak i wschodniej. To nie tylko poranne święcenie pokarmów.

Wielka Sobota - co się wydarzyło? Wydarzenia biblijne - znaczenie

Wielka Sobota - co się wydarzyło dzień przed Niedzielą Zmartwychwstania? Ostatni dzień Triduum Paschalnego to czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jego ciało spoczywa już w grobie po tym, jak został ukrzyżowany. 

Kiedy ciało Jezusa spoczywa w grobie, Piłat zgadza się na ustawienie straży przy grocie. Po śmierci Jezusa apostołowie rozproszyli się, a jedyną osobą, która została przy jego miejscu spoczynku, była Maryja. Dlatego każda sobota jest dniem maryjnym. Kościół skupia się na zstąpieniu Jezusa do piekieł, by otworzył bramy do nieba tym, którzy tam oczekiwali na zbawienie. Starożytne teksty opisują, że budzi on Adama i Ewę do wiecznego życia, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu. 

Jak wygląda Wielka Sobota w kościele i co oznacza?

Przez całą Wielką Sobotę Kościół przeżywa żałobę po śmierci Jezusa na krzyżu. Wierni, którzy przychodzą do świątyni ze święconką, mogą adorować Najświętszy Sakrament wystawiony w Grobie Pańskim. 

Po zmroku sprawowana jest Wigilia Paschalna. Zgodnie z tradycjami żydowskimi, po zmroku zaczyna się nowy dzień, dlatego eucharystia należy do obchodów Niedzieli Wielkanocnej. Uznaje się również, że w Wielką Sobotę nie odprawia się mszy. Wigilia Paschalna to najbardziej uroczysta eucharystia w roku liturgicznym, a przy tym najważniejsza.

Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału. Przed kościołem rozpala się ognisko, od którego rozpalany jest Paschał, czyli woskowa świeca symbolizująca Jezusa zmartwychwstałego. Następnie wnosi się go do ciemnego kościoła. Kolejne części to bardzo rozbudowana Liturgia Słowa - lekcjonarz przewiduje osiem czytań i ewangelię, wymagane jest przeczytanie przynajmniej trzech ze starego testamentu. Następnie jest Liturgia Chrzcielna, kiedy to następuje błogosławieństwo wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. 

Ostatnią częścią jest Liturgia Eucharystyczna, podczas której wierni przyjmują komunię świętą. To wtedy po raz pierwszy od Wielkiego Czwartku rozbrzmiewają organy. Na zakończenie Wigilii Paschalnej kapłan odśpiewuje uroczyste błogosławieństwo, w niektórych kościołach następuje również procesja rezurekcyjna, najczęściej jednak odbywa się to dopiero rano w Niedzielę Wielkanocną. Procesja ta pierwotnie obchodziła cmentarz znajdujący się w pobliżu świątyni, by oznajmić leżącym z grobie, że Jezus przezwyciężył śmierć.

Nie wiemy, o której konkretnie godzinie Jezus Chrystus zmartwychwstał, więc wierni całą noc czuwają przy jego grobie. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze oraz strażacy. 

  1. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  2. Ozdoby wielkanocne - dekoracje, stroiki, DIY
  3. Z czego zrobić koszyczek wielkanocny DIY? Mamy świetny pomysł
  4. Co to jest Wielkanoc? Niebawem najważniejsze święto katolików
  5. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News