Kiedy jest Wielka Sobota w tym roku? To koniec Wielkiego Postu

Kiedy jest Wielka Sobota w tym roku? To koniec Wielkiego Postu Źródło: youtube.com/Andrzej Kieblesz

Wielka Sobota 2019 - święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, warto dowiedzieć się kiedy obchodzimy konkretne dni Triduum Paschalnego. Czy obowiązuje wtedy post, czy możemy jeść potrawy mięsne? Oraz najważniejsze pytanie: czy powinniśmy udać się wtedy do kościoła? To, co dla jednych oczywiste, budzi wątpliwości drugich.

Wielka Sobota 2019 to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia i ostatni dzień Triduum Paschalnego. To dzień oczekiwania na przyjście zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Według zwyczaju to właśnie wtedy święcimy pokarmy, które będziemy spożywać w Niedzielę Wielkanocną. Jakie inne tradycje związane są z tym dniem i kiedy wypada w tym roku?

Wielka Sobota 2019 - którego? Opis święta. Czy obowiązuje wtedy post?

Jako że Wielkanoc jest świętem ruchomym, podobnie jest również w przypadku Wielkiej Soboty, w 2019 roku obchodzimy ją 20 kwietnia. To czas wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa.

Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Chrystusa, który zostaje specjalnie przygotowany na tę okazję. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, niekiedy również strażacy i harcerze.

W Wielką Sobotę dokonujemy również poświęcenia pokarmów, które będziemy spożywać następnego dnia podczas uroczystego śniadania. Święconka musi być odpowiednio skompletowana, by zawierała najpotrzebniejsze elementy, takie jak chleb, jajka, czy mięso. Wszystkie produkty znajdujące się w koszyczku wielkanocnym coś symbolizują. Jajko jest symbolem nowego życia, natomiast mięso to pamiątka baranka paschalnego spożywanego przez Jezusa podczas uczty w Wielki Czwartek, czy wreszcie chleb, który symbolizuje nakarmienie tłumów na pustyni przez Chrystusa. 

W tym dniu Kościół nawołuje wiernych do zachowania tak zwanego postu paschalnego, który polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. Nie jest on obowiązkowy i nakazany, a jedynie zalecany, aby zachować post do Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego. 

 - Aby dzięki temu wierni doszli do radości Niedzieli Zmartwychwstania - to przesłanie zawarte w Konstytucji o liturgii Soboru Watykańskiego II.

Wielka Sobota: liturgia - msza wieczorna

Mszę w Wielką Sobotę nazywamy Wigilią Paschalną i stanowi ona najważniejszą część Triduum Paschalnego. Nie jest obowiązkowa, nie jest świętem nakazanych, choć zdecydowanie zaliczyć ją można do wyjątkowych przeżyć duchowych. Choć uczestnictwo w niej jest jedynie zalecane, to jest ona jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku liturgicznym. 

Wigilia Paschalna rozpoczyna Niedzielę Zmartwychwstania, co oznacza, że jeśli będziecie w niej uczestniczyć, to nie macie już obowiązku iść na mszę w niedzielę, która jest już świętem nakazanym.

Sobotnie nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, od którego rozpalany jest Paschał, czyli woskowa świeca symbolizująca Jezusa zmartwychwstałego. Następnie wnosi się go do ciemnego kościoła. Kolejne części to Liturgia Słowa i Liturgia Chrzcielna. Potem Liturgia Eucharystyczna, podczas której wierni przyjmują komunię świętą. Taka msza trwa około dwóch godzin, w zależności od konkretnej parafii. 

  1. Wielki Czwartek - co się wydarzyło? Kościół wspomina to co tydzień
  2. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  3. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  4. Najlepsze przepisy wielkanocne Magdy Gessler i Ewy Wachowicz
  5. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News