W związku z niechęcią części polskiego społeczeństwa do przyjęcia uchodźców, Polacy nierzadko byli w Europie oskarżani o rasizm. W ostatnich tygodniach sytuacja zmieniła się jednak i najgłośniej mówi się o dyskryminacji, której ofiarami jest nie kto inny, a polscy imigranci. Podczas wywiadu dla Channel 4 Polka pokazywała krew na chodniku po pobiciu jej polskiego przyjaciela. 

Choć rasizm pierwotnie odnosił się do koloru skóry, dziś termin nabrał nieco innego znaczenia i zbliżył się do ksenofobii. Brytyjskie media nazywają ataki na Polaków właśnie rasistowskimi. Te mocno wzmogły się po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i są mocno potępiane przez tamtejsze media.

Ofiarami ksenofobicznych ataków na imigrantów są przede wszystkim Polacy, których społeczność na Wyspach jest niezwykle liczna. Po kolejnych pobiciach do Anglii pojechali Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak oraz Witold Waszczykowski. Wizyta trzech ministrów miała być może znaczenie polityczne, jednak nie zmieniła zbyt wiele, jeśli chodzi o ksenofobiczne ataki. Sytuacją Polaków w Wielkiej Brytanii zainteresował się Channel 4, którego dziennikarze postanowili przeprowadzić wywiad z mieszkającą w Anglii od ośmiu lat Polką. Na jej posesji jakiś czas temu grupa nastolatków pobiła jej polskiego przyjaciela. Kiedy dziennikarz przeprowadzał wywiad, na ziemi przed domem ciągle widać było plamy krwi.

To jednak nie wszystko. Podczas rozmowy z Polką, przed jej domem zatrzymało się auto. W środku siedziała grupa Brytyjskich rasistów, którzy zaczęli ją wulgarnie wyzywać. O zdarzeniu poinformowano policję oraz polskiego konsula. Ten wyjaśnił, że od czasu referendum zajmują się już siedemnastoma takimi sprawami.

https://youtu.be/jjzWfdgnK-M

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

...

Zobacz również