Umowa CETA pomiędzy Unią Europejską a Kanadą najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku w związku z zablokowaniem porozumienia przez belgijski region Walonia. Brytyjczycy są przerażeni, ponieważ nie sądzili, że zawieranie umów handlowych z Unią będzie takie trudne. 

Kanadyjska minister handlu przyznała, że Unia nie jest obecnie w stanie zawrzeć umowy. CETA została zablokowana przez Walonię, czyli region liczący jedynie 3,6 milionów mieszkańców, charakteryzujący się mocno socjalistycznymi tradycjami. Belgowie przekonywali, że umowa zniszczy lokalne rolnictwo i da zbyt potężną władzę gigantycznym korporacjom, które według nich mogłyby nawet dyktować warunki rządom.

Negocjacje w sprawie CETA prowadzono od 2009 roku. 5 lat później wydawało się, że dogadano wszelkie szczegóły. Jednakże, nie spodziewano się tak ostrej reakcji ze strony społeczeństwa, które sprzeciwiło się umowie. Wielu Europejczyków zgadzało się na planowane zniesienie 98% taryf celnych między Unią a Kanadą, aczkolwiek wskazywało na kontrowersyjne przepisy odnośnie sądów arbitrażowych i możliwości wzrostu pozycji korporacji.

Brytyjczycy są przerażeni. BBC podaje, że 3,6 milionów ludzi zablokowało umowę, która dotyczyła 508 milionów Europejczyków i 36 milionów Kanadyjczyków. Co to znaczy dla Wielkiej Brytanii? Po Brexicie wydawało się, że kraj szybko podpisze korzystne umowy o wolnym handlu, aby gospodarka nie odczuła powrotu taryf celnych  w związku z wyjściem z Unii. Teraz okazuje się, że nie będzie łatwo, a poszczególne parlamenty Unii mogą wyrzec się jedności i zablokować porozumienia stawiając Wielką Brytanią w fatalnej pozycji.

Kazus Walonii może doprowadzić do tego, że Komisja Europejska będzie miała potężne problemy, by zawrzeć jakąkolwiek umowę. Na taką z kolei liczą Brytyjczycy, którzy chcą nadal handlować z Unią na korzystnych zasadach. Teraz okazuje się, że wielu przedsiębiorców może żałować Brexitu. Nikt jednak nie spodziewał się, że taka sytuacja może mieć miejsce.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

Zobacz również