Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że chce rozprawić się z antysemitami w swoim kraju. Zdaniem szefowej brytyjskiego rządu, wzrost liczby ataków na Żydów w Wielkiej Brytanii jest nie do przyjęcia i trzeba mu jak najszybciej zapobiec.

May stwierdziła, że w kwestii ochrony żydowskich obywateli UK potrzebne są realne zmiany. Dlatego też rząd tego kraju chce przyjąć jedną i spójną definicję pojęcia antysemityzmu. Oświadczyła, że jest to odpowiedź na rosnącą liczbę antysemickich ataków, które „są nie do przyjęcia”. O swoim pomyśle premier mówiła na spotkaniu grupy Konserwatywni Przyjaciele Izraela.

 – Fakt, że antysemici istnieją w tym państwie, jest nie do przyjęcia. Jeszcze gorsze jest to, że liczba incydentów na tle antysemityzmu rośnie. Jako rząd chcemy osiągnąć realne zmiany, dlatego ta decyzja to bardzo ważny krok. Oznacza ona, że będziemy mieć wspólną definicję antysemityzmu – oświadczyła May.

W celu ustalenia jednej definicji istoty antysemityzmu, Brytyjczycy postanowili przyjąć za oficjalne wytłumaczenie tego pojęcia, definicję Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście.

 – Antysemityzm — to określony sposób postrzegania Żydów, który wyraża się poprzez nienawiść do nich. Retoryczne i fizyczne przejawy antysemityzmu adresowane są do fizycznych osób pochodzenia żydowskiego lub nieżydowskiego i (albo) do ich własności, do żydowskich społecznych i religijnych organizacji – tak brzmi definicja Sojuszu.

May, w swojej wypowiedzi na zebraniu Konserwatywnych Przyjaciół Izraela, bardzo pochlebnie wyraziła się też o izraelskiej polityce. Jak stwierdziła bowiem premier, władze Izraela „gwarantują prawa ludzi wszystkich religii, ras i orientacji seksualnych”.

To jednak nie wszystko. Amber Rudd, brytyjski minister spraw wewnętrznych, oświadczyła, że UK przeznaczy sporą sumę na zapewnienie bezpieczeństwa Gminy Żydowskiej na Wyspach. 13,4 mln funtów zostanie przeznaczonych na ochronę synagog i szkół żydowskich w całym kraju.

pt

...

Zobacz również