Większość Polaków źle myje samochody. Od tego szybciej rdzewieją

Większość Polaków źle myje samochody. Od tego szybciej rdzewieją Źródło: fot. pixabay.com

Zbliża się zima, a to najtrudniejszy czas dla naszych samochodów. Niskie temperatury, śnieg i sól sypana na jezdnie bardzo niszczą karoserię. Warto przed nadejściem pierwszych mrozów zabezpieczyć swoje auto. Jednak jak zrobić to skutecznie?

Okazuje się, że większość Polaków źle myje swoje samochody. Zamiast je zabezpieczać, jeszcze bardziej szkodzą nadwoziu. Równocześnie mamy spokojne sumienie i przekonanie, że zrobiliśmy wszystko, żeby samochód był czysty i bezpieczny. Przede wszystkim należy podkreślić, że czyszczenie auta to proces, który jest dość trudny i długotrwały. Nic więc dziwnego, że mało kto ma na to czas. Warto jednak dwa razy do roku umyć swój samochód dokładniej, zabezpieczając karoserię przed zmianami pogodowymi.

Szkodliwe mycie samochodu

Z pewnością do skutecznych metod mycia samochodu nie należą myjnie automatyczne i bezdotykowe. Bardzo agresywna chemia substancji myjących i pośpiech, w jakim wszystko się odbywa, są bardzo szkodliwe. W ten sposób można co najwyżej zniszczyć lakier, który jest najważniejszą osłoną samochodu. Jego uszkodzenie prowadzić będzie do rdzewienia blach. W czasie, kiedy będziemy przekonani, że nasz samochód jest czysty, on będzie coraz bardziej niszczał. Warto zapoznać się z metodami skutecznej pielęgnacji auta. W ten sposób możemy go chronić nawet przez pół roku.

Jak dobrze myć?

Samochód na początku należy obficie spłukać wodą pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób karoserię oczyści się z grubszych zanieczyszczeń, takich jak drobinki piasku. Potem należy co najmniej dwa, trzy razy umyć dokładnie całe nadwozie za pomocą delikatnego detergentu, na przykład szamponu. Po jego obfitym spłukaniu samochód wciąż nie jest czysty. By dokładnie oczyścić lakier, warto wypolerować go za pomocą specjalnej glinki. Glinkowanie lakieru pozwoli dokładnie wydobyć najgłębsze zanieczyszczenia. Po wszystkim trzeba nawoskować lakier samochodu. Nie należy używać hydrowosków i szybkich wosków, bo ich działanie jest krótkotrwałe. Dokładnie nałożony wosk zamyka pory lakieru i może chronić nadwozie samochodu nawet przez pół roku. Cały ten proces jest żmudny i długotrwały. Wszystko trzeba robić ręcznie i bardzo dokładnie. Jednak w ten sposób zabezpieczony samochód przetrwa całą zimę i jeszcze bardzo długo nam posłuży. Źródło: moto.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News