Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna, większość Niemców jest zdecydowanie przeciwna pomocy Polsce w razie agresji Federacji Rosyjskiej, abstrahując od tego, czy zagrożenie jest realne czy nie. Niemcy nie chcieliby wysłania żołnierzy również do państw nadbałtyckich.

Fundacja zajęła się analizowaniem relacji niemiecko-rosyjskich. Przeprowadzający badanie chcieli dowiedzieć się co sądzą Niemcy o ewentualnym wysłaniu państwom sojuszniczym wsparcia militarnego. Teoretycznie, pakt NATO zobowiązuje każde państwo będące sygnatariuszem do pomocy, aczkolwiek nie jest w nim bezpośrednio wskazane, że chodzi o wysłanie sił zbrojnych.

Aż 57 proc. badanych przekonuje, że w razie agresji Federacji Rosyjskiej nie zgodziłoby się na wysłanie niemieckich żołnierzy na pomoc Polsce czy państwom bałtyckim. Ponadto, tylko 31 proc. respondentów uznało, że poparłoby to rozwiązania. 12 proc. ankietowanych nie potrafiło się jednoznacznie określić.

Rok temu, przeciwnych wysyłaniu żołnierzy na pomoc wschodnim sojusznikom było 58 proc. Obecne wyniki wskazują na wzrost o 1 pkt. proc. Jednakże, wiosną 2015 pomysł popierało 38 proc. respondentów (obecnie 31 proc.). Mniej było osób niezdecydowanych. Niemcy są również przeciwni rozbudowywaniu wschodniej flanki NATO.

We Włoszech 51 proc. badanych było przeciwko wysyłaniu wojsk, we Francji 53 proc.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: TVN24

Zobacz również