Jak poprawnie wyliczyć wiek psa? Sposób z mnożeniem przez siedem to tylko mit, sprawa jest bardziej skomplikowana

Jak poprawnie wyliczyć wiek psa? Sposób z mnożeniem przez siedem to tylko mit, sprawa jest bardziej skomplikowana Źródło: Pexels.com

Właściciele liczą wiek psa najczęściej mnożąc ludzkie lata przez siedem. Okazuje się, że taki przelicznik nie jest miarodajny. Naukowcy opracowali właściwą, ale też dużo bardziej skomplikowaną metodę.

Wiek psa we właściwy sposób udało się po raz pierwszy obliczyć naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Specjalnie powołany do tego zespół opracował algorytm, który dokładnie opisano w artykule na stronie bioRvix. To zadanie nie należało do łatwych.

Wydaje się to logiczne, że skoro średnia długość czworonoga wynosi 10-12 lat, to odpowiada to około 1/7 długości życia człowieka. Jednak rzeczywistość okazuje się o wiele bardziej skomplikowana. Psy dojrzewają bowiem szybciej niż ludzie, a ich poszczególne fazy starzenia wyglądają zupełnie inaczej niż w przypadku człowieka. 

Wzór na wiek psa

W największym skrócie, zarówno w przypadku starzenia ludzi, jak i zwierząt, do cząsteczek DNA dodają się grupy metylowe, które mogą zmienić aktywność segmentu DNA. Naukowcy pod kierownictwem genetyków Trey Idekera i Tiny Wanf porównali zegar epigenetyczny ludzi i psów, czyli zmiany ekspresji ich genów. Badaniom została poddana rasa labradorów retriever. Uzyskane wyniki zostały porównane z profilami metylowymi ludzi. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak to działa?

Naukowcy opublikowali wzór matematyczny w raporcie Science Alert. Wygląda on następująco: wiek człowieka = 16ln (wiek psa) + 31. Oznacza to, że trzeba pomnożyć logarytm wieku psa przez 16, a potem dodać liczbę 31. Żeby ułatwić sprawę, naukowcy udostępnili zainteresowanym specjalny kalkulator. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Córka Beaty Tyszkiewicz: „Mój tata jest trzecim mężem mojej teściowej”18 listopada 2019
2. Tysiące Polaków wychowało się na jego twórczości w PRL-u. Polsat przekazał smutną wiadomość

Należy jednak pamiętać, że starzenie się każdej rasy wygląda nieco inaczej. Małe psy zazwyczaj żyją dłużej, ale też dojrzewają znacznie szybciej. Kalkulator jest najbardziej precyzyjny dla rasy labradorów, którą przebadali naukowcy. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Opłata paliwowa drastycznie w górę. Kierowcy powinni przygotować się na spore podwyżki?
  2. Jarosław Jakimowicz dostał pracę w TVP. Wiemy, co będzie robił
  3. Znany i ceniony lekarz skrywał mroczną tajemnicę. Wykorzystał nawet 250 dzieci
  4. Dzięki przepisowi legendarnego Gordona na jajecznicę każde śniadanie zamienia się ucztę. Zdziwisz się jaki jest prosty
  5. Tylko stali i patrzyli, jak umiera niespełna 2-tygodniowe dziecko. Od pielęgniarki usłyszeli haniebne słowa, które przesądziły o jego losie

Źródło: Wprost 

Następny artykuł