Więcej roślin mniej mięsa

Więcej roślin mniej mięsa Źródło: fot. © Syda Productions - Fotolia.com; Check Man, Cross Man and Jump Man © ioannis kounadeas - Fotolia.com

Nawyki społeczne się zmieniają. Spożycie posiłków mięsnych przez Polaków zmniejsza się z roku na rok. Można zaobserwować już ten trend jako, że liczba ta nie jest mała bo wynosi aż 8%. O tyle spadło roczne spożycie mięsa na osobę na przestrzeni ostatnich 4 lat. Przeprowadzane badania zarówno przez ośrodki badawcze oraz organizacje związane z prawami zwierząt czy zdrowym trybem życia wskazują, że trend ten utrzyma się przez następne kilka lat jako, że wielu Polaków dalej uważa spożycie mięsa przez siebie za zbyt wysokie.

Coraz więcej lokali wprowadza do swoich menu dania nie zawierające mięsa, ryb i drobiu jako pełnoprawne pozycje, a nie jako dodatki czy specjalne pozycje w sekcji wegetariańskie/wegańskie (o ile takowe w menu lokalu są). Tak samo powiększa się na rynku segment lokali w pełni oferujących to do czego restauracje „tradycyjne” jeszcze nie doszły. Miejsca te coraz częściej odnoszą sukcesy i cieszą się popularnością jak warszawskie Krowarzywa. Oczywiście nie ważne są o tyle same lokale, a fakt, że ich klientela staje się zrównoważona - już nie tylko weganie i wegetarianie je odwiedzają, ale ludzie niezwiązani z tymi dietami. Badania przeprowadzone przez HomoHomini wskazują na to, że ponad połowa ankietowanych (51,8 %) jest zainteresowana posiłkami w pełni roślinnymi, gdy stołują się na mieście. Według najświeższych statystyk w Polsce populacja wegan/wegetarian utrzymuje się obecnie na poziomie 3% (liczba trochę naciągana jako, że dla części osób ryba dalej nie jest miesem), a do wykorzystywania elementów wegetarianizmu w diecie przyznaje się około 10% Polaków. Porównując te 3 liczby widać wyraźnie, że rośnie zainteresowanie dietą roślinną oraz formułą „less meat” przy żywieniowych decyzjach wśród osób w ogóle nie myślących o sobie jako wege.

Chociaż poprzedni rok dla ruchu na rzecz praw zwierząt nie był dobry, a szczególnie na jego końcówce to jednak cieszy, że podejście Polaków czy to w sprawach etyki czy diety się zmienia. Na lepsze i jest do jak najbardziej widoczne. Za Otwarteklatki.pl Linki z liczbami:
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News