Wicepremier zabrał głos
rawpixel.com, Public Domain CC0 Image
Monika Majko - 13 Listopada 2020

Wicepremier zabrał głos w sprawie możliwych nowych obostrzeń. Chodzi o poważne ograniczenia

Wicepremier skomentował nowe doniesienia w sprawie kolejnych surowych obostrzeń w Polsce. Jarosław Gowin wyznał prawdę o poważnych ograniczeniach, które być może czekają Polaków w najbliższej przyszłości.

Wicepremier Jarosław Gowin zabrał głos w sprawie kolejnych restrykcji, które być może już niedługo zostaną wprowadzone na terenie naszego kraju. Choć wiceszef rządu podkreślił, że całkowity lockdown jest ostatecznością, zapowiedział bardzo poważne ograniczenia.

Wicepremier skomentował doniesienia o nowych restrykcjach

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z brakiem nowych rekordów zachorowań na COVID-19, nie ma na razie podstaw do wprowadzenia narodowej kwarantanny. Sprawę skomentował wiceszef rządu, Jarosław Gowin w rozmowie z dziennikarzami "Super Expressu".

- Tydzień temu premier Morawiecki podał kryteria określające, czy i kiedy może nastąpić szerokie zamknięcie kraju. Na szczęście w ostatnich dniach krzywa zachorowań się spłaszczyła. Dlatego wstrzymaliśmy się z decyzją o kolejnych obostrzeniach. I oby tak pozostało - powiedział Gowin.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówMateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Polityk podkreślił, że wszystkie dane dotyczące pandemii przekazywane przez rząd są rzetelne, dlatego nie ma mowy o fałszowaniu ich na rzecz zablokowania możliwości wprowadzenia pełnego lockdownu, który spowodowałby najprawdopodobniej pogłębienie kryzysu gospodarczego w kraju.

- Statystki od początku pandemii są prowadzone bardzo rzetelnie i nie ma mowy o jakichkolwiek manipulacjach. A co do liczby testów – proszę zwrócić uwagę na procedury wprowadzone właśnie w Niemczech. Testowane będą tam wyłącznie osoby, które spełniają trzy kryteria równocześnie: mają objawy choroby, miały dłuższy kontakt z zakażonym oraz należą do grup podwyższonego ryzyka. Osobna sprawa to niemieckie rozwiązania co do kwarantanny. Trafia na nią bez porównania mniej osób niż w Polsce. Dlatego uważam, że nasze przepisy należy jak najszybciej dostosować do obecnej fazy epidemii. Przykład: jeśli dziennie zakaża się ponad 20 tys. osób, to teoretycznie każdego dnia powinniśmy na kwarantannę kierować grubo powyżej stu tysięcy Polaków. A to przecież nierealne i niewykonalne - tłumaczy wicepremier.

- Wiosenny lockdown kosztował nas wszystkich ok. 150 mld złotych. Mówię: nas wszystkich, bo to przecież nie jakieś mityczne środki budżetowe. Rząd nie ma własnych pieniędzy. Dysponuje wyłącznie pieniędzmi podatników, czyli każdego z nas. Środki z wiosennej tarczy zostały bardzo dobrze wykorzystane do ratowania milionów miejsc pracy i tysięcy polskich firm. W ten sposób wzrósł jednak dług publiczny, który nasze i następne pokolenie będą musiały spłacić. Koszty zamknięcia gospodarki jesienią, gdyby zrobić to na okres tak długi jak wiosną, czyli sześć tygodni, byłyby zapewne tylko trochę niższe - dodał.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Wicepremier przekonuje, że narodowa kwarantanna to ostateczność

Dla wicepremiera Gowina pełny lockdown kraju to ostateczność, bo wprowadzenie narodowej kwarantanny miałoby fatalne skutki dla całej gospodarki. Jak wskazuje polityk, zadziałałby tzw. "efekt domina".

- Dlatego konsekwentnie podkreślam, że pełne zamknięcie gospodarki to absolutna ostateczność. Oznaczałoby to zresztą nie tylko straty finansowe. Dramatycznie pogorszyłyby się też możliwości utrzymywania służby zdrowia. Nastąpiłby tragiczny efekt domina. Z fatalnymi skutkami borykalibyśmy się przez lata. Dlatego powtarzam: musimy zrobić wszystko, żeby tego uniknąć - dodał.

Dzisiaj grzeje:

1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dla seniorów. Chodzi o realizowanie recept

2. Aleksandra Kwaśniewska otworzyła przesyłkę i zamarła. Dopiero po chwili doszła do siebie, o co chodzi?

3. Pod osłoną nocy pojawiło się oświadczenie Dziwisza. Tysiące osób patrzy z niedowierzaniem

Brak narodowej kwarantanny nie oznacza jednak, że Polaków nie czekają kolejne obostrzenia. Według Jarosława Gowina, najbardziej skuteczne w walce z rozprzestrzenianiem się groźnego wirusa w społeczeństwie byłyby surowe ograniczenia, związane z kontaktami towarzyskimi.

- Moim zdaniem najpierw należy wprowadzić obostrzenia dotyczące kontaktów towarzyskich. Wszystkie badania na świecie wskazują, że to one, a nie kontakty zawodowe, są obecnie głównym źródłem zakażeń. Obostrzenia dotyczące gospodarki należy potraktować jako ostateczną ostateczność - powiedział Gowin.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. "Zamknijcie okna, zostańcie w domach". Pilny apel służb porządkowych, zagrożenie dla życia i zdrowia
  3. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  4. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  5. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  6. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  7. Lepszy niż z pudełka, cudowny i niezapomniany kopiec kreta. Domowa receptura jest o niebo smaczniejsza i zdrowsza
  8. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News