Wiceminister zdrowia zabrał głos
Unsplash.com ThisisEngineering RAEng
Irmina Jach - 16 Listopada 2020

Wiceminister zdrowia zabrał głos już po zmroku. Przekazał wiadomość dot. testowania Polaków

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, pod osłoną nocy zabrał głos na temat testów na koronawirusa. Przedstawiciel resortu nie ma wątpliwości, że nie przyszedł jeszcze czas na radość związaną z ustabilizowaniem się sytuacji epidemiologicznej. Wystosował do Polaków ważny apel dotyczący testów na obecność niebezpiecznego patogenu.

Wiceminister zdrowia odniósł się do dzisiejszego raportu resortu na temat nowych i potwierdzonych przypadków zarażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia doniosło dziś o 20 816 pozytywnych wynikach testów. Lekarze rodzinni zlecili dotąd 991 537 badań. Mateusz Morawiecki nie kryje entuzjazmu. Zastępca Adama Niedzielskiego jest jednak innego zdania.

Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeOd dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Wiceminister zdrowia zabrał głos w sprawie testów na koronawirusa

Waldemar Kraska nie ma wątpliwości co do tego, że na ten moment jest jeszcze za wcześnie na entuzjazm. Przyznaje, że obecnie zmiany są jeszcze stosunkowo niewielkie. Podkreśla jednak, że przyszłość wygląda obiecująco. Jest jednak zależna od ilości wykonywanych badań.

- Z tego co słyszymy, to mniej pacjentów z podejrzeniem koronawirusa zgłasza się do lekarzy. Trzeba jednak brać pod uwagę też obserwowaną od miesięcy tendencję, że testów po weekendzie jest zawsze mniej - mówił Waldemar Kraska.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Wiceminister uważa, że na wyciąganie wniosków jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie. Jak zaznaczył "wiele zależy od tego, co przyniosą najbliższe dni, czy potwierdzą tezę, że faktycznie pacjentów objawowych jest mniej". Przyznał jednak, że działania lekarzy są zdecydowanie bardziej trafne, niż kilka miesięcy temu.

- Dzisiejsze dane pokazują, że u 60 procent osób, u których zlecono test, wykryto wirusa. Sugeruje to, że lekarze rodzinni trafniej typują osoby zakażone. Ta trafność jest rzeczywiście coraz wyższa - kontynuował.

Wiceminister zdrowia uważa, że najnowszy nabytek rządu, jakim są testy antygenowe, usprawnią walkę z pandemią jeszcze bardziej. Będą one sprawozdawane w systemie EWP - trafią więc do oficjalnych statystyk potwierdzających skalę dobowych nowych przypadków COVID-19.

- Testy antygenowe mają czułość powyżej 90 procent, swoistość blisko 100 procent. W uproszczeniu można powiedzieć, że czułość opisuje zdolność testu do wykrycia osoby chorej, swoistość zaś do potwierdzenia, że osoba jest zdrowa - wyjaśnił przedstawiciel resortu zdrowia.

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, Ministerstwo Zdrowia zamówiło ogromną, liczącą milion egzemplarzy partię testów antygenowych. Mają one trafić do Polski już w środę, 18 listopada. Testy antygenowe są równie skuteczne, jak stosowane obecnie testy PCR. Są jednak znacznie szybsze. Polecają je Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Epidemiologów.

Dzisiaj grzeje:

1.Od dzisiaj obowiązkowe testy na koronawirusa dla grupy Polaków. Niespodziewana wiadomość

2. IMGW właśnie przekazał, śnieg i mróz już wkrótce w Polsce. Znamy konkretną datę, mieszkanki kraju mogą szykować ciepłe kurtki

3. Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z "M jak miłość", "Na wspólnej", "Barw szczęścia" i wielu innych serialów

Nie wymagają użycia jakiejkolwiek specjalistycznej aparatury i są znacznie mniej skomplikowane niż te, które trafiły do szpitali przed kilkoma tygodniami. Wspomogą one szybsze wypełnienie pierwszych procedur, jakie ma do wykonania personel medyczny, gdy chce sprawdzić, czy chory jest nosicielem koronawirusa.

Testy antygenowe mają uzupełnić proces walki z COVID-19, usprawnić go i w konsekwencji doprowadzić do szybszego wygaszenia epidemii. Na ten moment polski rząd nie kryje entuzjazmu z powodu dostępności rozwiązania rekomendowanego przez światowych ekspertów. W pierwszej kolejności testy mają trafić na izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Najnowsze wyniki badań. Ozdrowieńcy powinni nosić maseczki?
  2. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  3. Lekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęcia
  4. Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
  5. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"
  6. Makłowicz w końcu zdradził najlepszy przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Lepszego farszu nie można sobie wymarzyć
  7. Nadchodzą zmiany. Podczas konferencji MRiRW zapowiedziano wzmocnienie rodzinnych gospodarstw

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News