TVP przyłapana na kuriozalnej manipulacji. "Nie mają już hamulców"

TVP przyłapana na kuriozalnej manipulacji. "Nie mają już hamulców" Źródło: screenshot/TVP

Program Wiadomości TVP nie po raz pierwszy zalicza wpadkę na antenie. Tym razem doszło do oczywistej manipulacji faktami. Stacja wydaje się jednak zadowolona z prezentowanych fałszywych informacji. Czy w końcu posunęła się za daleko?

Program Wiadomości TVP nie przestaje zaskakiwać widzów. Tym razem w wieczornym wydaniu informacyjnym prezenterka posłużyła się nieaktualnymi danymi. Wszystko po to, aby ukryć faktyczny stan. Wydaje się, że taka manipulacja nie powinna mieć miejsca w rzetelnym serwisie informacyjnym. Stacja jednak nie ma żadnych oporów w manipulowaniu danymi.

Wiadomości TVP manipuluje danymi

Gorsząca sytuacja miała miejsce w czwartkowym wydaniu wieczornych wiadomości. Wyświetlony został materiał o sondażu pokazującym poparcie dla kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Okazuje się, że TVP nie chciało zaakceptować faktu przegranej Prawa i Sprawiedliwości, dlatego postanowili posłużyć się... dużo starszym badaniem.

Prowadząca serwis informacyjny Wiadomości TVP Edyta Lewandowska powołała się na sondaż przeprowadzony przez Kantor Public. Badania były prowadzone między 8. a 13. lutego i pokazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego wygrałaby wybory. PiS miałby uzyskać wynik 37 procent, Platforma Obywatelska uzyskałaby 20 procent poparcia respondentów, a Wiosna Roberta Biedronia dostałaby 10 procent wszystkich głosów. Inne partie, w tym Kukiz'15 i razem, nie przekroczyłyby progu wyborczego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rażąca wydaje się obecność PO w sondażu, ponieważ w wyborach do Parlamentu Europejskiego partie opozycyjne nie startują osobno. Część partii połączyła się w Koalicję Europejską i wystartuje przeciwko Prawu i Sprawiedliwości jako jedna partia. Prowadząca Wiadomości TVP pominęła ten fakt podczas analizy wyników sondażu. Wydaje się, wykorzystywanie nieaktualnych danych i pomijanie niektórych informacji w wieczornym wydaniu jest przesadą ze strony stacji.

Jak było naprawdę

Kiedy TVP emitowała Wiadomości, był już dostępny nowszy sondaż z dni 18-19 lutego. Badanie przeprowadzone przez IBRiS dla Radio Zet pokazuje zupełnie inne wyniki.

Najnowszy sondaż pokazuje, że Koalicja Europejska wygrałaby wybory z poparciem 38,5 procent, a PiS zająłby drugie miejsce, otrzymując nieco ponad 34 procent głosów respondentów. Jest jednak jeden warunek, aby KE otrzymało przewagę nad innymi partiami. W jej szeregi powinno dołączyć PSL i Nowoczesna. Jeśli to się nie stanie, wyniki mogą się znacznie różnić od tych prezentowanych w sondażu.

Warto zaznaczyć, że prawie 6 procent osób zaznaczyło, że nie wie, na kogo chciałoby oddać głos. Jeśli te osoby podejmą decyzję i udadzą się na wybory w maju 2019, mogą zmienić bardzo wiele. To właśnie o ich głosy będą walczyć partie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Anna Mucha kilka lat temu wystapiła w sesji Playboya! Takich zdjęć jeszcze świat nie widział!
  2. Najmodniejsze sukienki dla kobiet po 50! Wyglądaj młodo i stylowo
  3. Kuzynka premiera Morawieckiego dostała państwową posadę. Kariera jak z bajki
  4. Doda zamierza odejść z show-biznesu. Jej ostatnie słowa zaniepokoiły fanów
  5. Dramat Krzysztofa Jackowskiego. Rodzina jasnowidza jest nękana

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News