Wiadomości TVP, zgodnie z obietnicą Jacka Kurskiego, postanowiły opublikować wyciętą wcześniej wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser odbierał nagrodę dla głośnego tytułu „Kler” podczas Festiwalu Filmów Fabularnych. Autor reportażu skorzystał z okazji by skrytykować film i ludzi wspierających autorów obrazu.

Wiadomości TVP wyemitowały materiał o filmie „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Sprawę monitorował sam Jacek Kurski, na którego po burzy, jaką wywołała emisja przebiegu festiwalu z Gdyni, w której wycięta została wiadomość reżysera adresowana do szefa telewizji publicznej, spadły gromy.

Na antenie TVP Kultura moment, gdy Smarzowski zwraca się do szefa telewizji publicznej, zniknął. Kurski w mediach społecznościowych zapowiedział, że była to zwyczajna wpadka, i że wyemituje wypowiedź. Materiał Telewizyjnej Jedynki oprócz ocenzurowanego fragmentu zawierał w sobie także refleksję na temat tytułu.

Wiadomości TVP o „Klerze”. Jak dziennikarze skomentowali głośny tytuł?

Oprócz wypowiedzi na temat nagrody, jaką Smarzowski odebrał za swój film, w materiale pojawiły się także głosy, świadczące o tym… że reżyser zgodnie ze swoim stylem korzysta z utartych schematów, i że film nie zawiera żadnej jednoznacznej prawdy. Jak w przypadku innych filmów, między innymi „Wesela” czy „Drogówki”, Smarzowski sięgnął po uogólnienie tematów i przełożył je na obraz. Publiczna dyskusja o tytule, która zdaniem wielu dziennikarzy i polityków jest słuszna i potrzebna, zdaniem dziennikarzy Wiadomości pochodzi od osób, które związane są z „lewackimi mediami”.

– „Kler” jest promowany przez artystów, dziennikarzy i polityków, którzy znani są z niechęci do Kościoła i tradycyjnych polskich wartości – pojawia się w materiale pionu informacyjnego.

W reportażu Dominika Cierpiała pojawia się również stwierdzenie, że Jacek Kurski nie mógł wręczyć nagrody Smarzowskiemu, ponieważ TVP nie przyznała mu żadnej nagrody w tym roku.

Kurski skomentował także poprzedni obraz autora. „Wołyń” zdaniem szefa TVP był filmem wybitnym i dobrym, mówiącym o ważnym problemie. Natomiast „Kler” jest tylko prowokacją.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]

– Patologię marginesu rozciągnął i przypisał całej wspólnocie Kościoła – powiedział o autorze „Kleru”.

Odważną wypowiedź Jacek Kurski kontynuował sugerując, że reżysera wspierają te same środowiska, które broniły Romana Polańskiego, gdy ten był oskarżony o współżycie z nieletnią kobietą.

– Dziwne, że ci, którzy tak ochoczo piętnują grzechy kościoła, nie potrafią rozliczyć z nich swoich idoli – pojawia się refleksja dziennikarza w materiale.

Ogromne emocje wokół filmu „Kler”

W mediach aż huczy po premierze filmu, opowiadającego o kulisach Kościoła. Głosy zabrali zarówno artyści, jak i politycy. Środowiska kościelne scenariusz nazwały wymyśloną przez autora wizją, która nie ma nic wspólnego z prawdą. Odpierający zarzuty wokół rozwiązłości księży w „Klerze” duchowni masowo zabierają głos w mediach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ksiądz ekspert TVP oszalał? „Film Kler dziełem kolumny SZATANA!”
  2. Kurski wystraszył się krytyki! Odpowiada za ocenzurowanie „Kleru” w TVP
  3. TVP pożałuje cenzurowania „Kleru”. Do gry wchodzi Adam Bodnar

Polscy księża, którzy dopuścili się okropnych rzeczy [ZDJĘCIA]

Zobacz również