Wiadomości TVP chamsko zapowiedziały Kler. Przeszli samych siebie

Wiadomości TVP chamsko zapowiedziały Kler. Przeszli samych siebie Źródło: fot. screen/tvp.pl

Wiadomości TVP, zgodnie z obietnicą Jacka Kurskiego, postanowiły opublikować wyciętą wcześniej wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser odbierał nagrodę dla głośnego tytułu "Kler" podczas Festiwalu Filmów Fabularnych. Autor reportażu skorzystał z okazji by skrytykować film i ludzi wspierających autorów obrazu.

Wiadomości TVP wyemitowały materiał o filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Sprawę monitorował sam Jacek Kurski, na którego po burzy, jaką wywołała emisja przebiegu festiwalu z Gdyni, w której wycięta została wiadomość reżysera adresowana do szefa telewizji publicznej, spadły gromy. Na antenie TVP Kultura moment, gdy Smarzowski zwraca się do szefa telewizji publicznej, zniknął. Kurski w mediach społecznościowych zapowiedział, że była to zwyczajna wpadka, i że wyemituje wypowiedź. Materiał Telewizyjnej Jedynki oprócz ocenzurowanego fragmentu zawierał w sobie także refleksję na temat tytułu.

Wiadomości TVP o "Klerze". Jak dziennikarze skomentowali głośny tytuł?

Oprócz wypowiedzi na temat nagrody, jaką Smarzowski odebrał za swój film, w materiale pojawiły się także głosy, świadczące o tym... że reżyser zgodnie ze swoim stylem korzysta z utartych schematów, i że film nie zawiera żadnej jednoznacznej prawdy. Jak w przypadku innych filmów, między innymi "Wesela" czy "Drogówki", Smarzowski sięgnął po uogólnienie tematów i przełożył je na obraz. Publiczna dyskusja o tytule, która zdaniem wielu dziennikarzy i polityków jest słuszna i potrzebna, zdaniem dziennikarzy Wiadomości pochodzi od osób, które związane są z "lewackimi mediami". - „Kler” jest promowany przez artystów, dziennikarzy i polityków, którzy znani są z niechęci do Kościoła i tradycyjnych polskich wartości - pojawia się w materiale pionu informacyjnego. W reportażu Dominika Cierpiała pojawia się również stwierdzenie, że Jacek Kurski nie mógł wręczyć nagrody Smarzowskiemu, ponieważ TVP nie przyznała mu żadnej nagrody w tym roku. Kurski skomentował także poprzedni obraz autora. "Wołyń" zdaniem szefa TVP był filmem wybitnym i dobrym, mówiącym o ważnym problemie. Natomiast "Kler" jest tylko prowokacją.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Patologię marginesu rozciągnął i przypisał całej wspólnocie Kościoła - powiedział o autorze "Kleru". Odważną wypowiedź Jacek Kurski kontynuował sugerując, że reżysera wspierają te same środowiska, które broniły Romana Polańskiego, gdy ten był oskarżony o współżycie z nieletnią kobietą. - Dziwne, że ci, którzy tak ochoczo piętnują grzechy kościoła, nie potrafią rozliczyć z nich swoich idoli - pojawia się refleksja dziennikarza w materiale.

Ogromne emocje wokół filmu "Kler"

W mediach aż huczy po premierze filmu, opowiadającego o kulisach Kościoła. Głosy zabrali zarówno artyści, jak i politycy. Środowiska kościelne scenariusz nazwały wymyśloną przez autora wizją, która nie ma nic wspólnego z prawdą. Odpierający zarzuty wokół rozwiązłości księży w "Klerze" duchowni masowo zabierają głos w mediach.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ksiądz ekspert TVP oszalał? "Film Kler dziełem kolumny SZATANA!"
  2. Kurski wystraszył się krytyki! Odpowiada za ocenzurowanie "Kleru" w TVP
  3. TVP pożałuje cenzurowania "Kleru". Do gry wchodzi Adam Bodnar
Następny artykuł