Smutne wiadomości obiegły rano polskie media. Nie żyje wielki artysta, który na zawsze zapisał się w historii

Smutne wiadomości obiegły rano polskie media. Nie żyje wielki artysta, który na zawsze zapisał się w historii Źródło: pikio.pl

Poranne wiadomości są dziś bardzo smutne. Jeden z najbardziej utytułowanych artystów, który na zawsze zapisał się w historii, zmarł. Jego projekty i wizje już na zawsze zmieniły postrzeganie sztuki i pozostaną z ludźmi na jeszcze wiele setek lat.

Wiadomości z Nowego Yorku są dzisiejszego poranka wyjątkowo smutne. Jeden z największych artystów i architektów XX wieku - Ieoh Ming Pei zmarł w wieku 102 lat. Pochodzący z Chin wizjoner zapisał się w historii światowej architektury dzięki swoim niezwykle śmiałym i innowacyjnym projektom, które przyniosły mu międzynarodową sławę.

Smutne wiadomości ze świata sztuki. Ieoh Ming Pei nie żyje

O tym, jak ważną postacią w historii sztuki był urodzony w Kantonie architekt i projektant nie trzeba przekonywać nikogo. To on dzięki swoim śmiałym wizjom i zastosowaniu innowacyjnych projektów potrafił stworzyć wiele niezapomnianych dzieł. Do jego najbardziej udanych projektów należy chociażby słynna szklana Piramida pod Luwrem, która jest rocznie odwiedzana przez miliony turystów.

- To największe wyzwanie, jakie może spotkać architekta. Wystarczy spojrzeć na budynek, aby poczuć obecność przeszłości, ducha tego miejsca - mówił Pei w trakcie pracy w Paryżu.

W swoim portfolio chiński artysta miał także budynek Galerii Sław Rock N'Rolla w Cleveland czy bibliotekę J.F.Kennedy'ego w Bostonie, którą uważał za swoje największe osiągnięcie.

W 1983 roku mężczyzna został uhonorowany odpowiednikiem architektonicznego Oscara - nagrodą Pritzkera. Kapituła przyznająca odznaczenie w uzasadnieniu decyzji o uhonorowaniu artysty napisała, że stworzył on jedne z najpiękniejszych brył w historii XX wieku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sztuka była dla niego najważniejsza

Pei od samego początku kształcenia w Chinach przejawiał wielki talent artystyczny, a sam czerpał wzorce od największych artystów modernistycznych. Gdy sam miał ledwo 17 lat, opuścił rodzimy Kanton aby móc kontynuować naukę w Stanach Zjednoczonych, z którymi związał się do końca życia i którym to zawdzięcza wielką, międzynarodową sławę.

Sam tworząc wiele ze swoich projektów, odnosił się do obecnych, popkulturowych trendów. W trakcie projektowania hali sław Rock N'Rolla w Cleveland kupił uprzednio płyty Elvisa Presleya i legendarnych The Rolling Stones, aby jak najbardziej oddać ducha nagrań tworzonej przez siebie budowli, która już na zawsze stała się ikoną tego stylu muzycznego.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Danuta Wałęsa wyjawiła PRAWDĘ! Opadną wam szczęki, gdy dowiecie się co naprawdę myśli o Agacie DUDZIE!
  2. Dorota Wellman wyznała prawdę. To, co ją spotkało spotyka tysiące Polek: „Ten okres była dla mnie traumą, gardziłam sobą”
  3. Tragiczna wizja Jackowskiego. Ostrzega, że Polacy mają duży problem, najbliższe miesiące mają być koszmarem
  4. Dziś miliony widzów włączą TVN. Telewizja pokaże film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
  5. Odbierze wam mowę. Właśnie ujawniono PRAWDZIWY powód rozstania Meghan Markle z pierwszym mężem
  6. Smutne wiadomości obiegły rano polskie media. Nie żyje wielki artysta, który na zawsze zapisał się w historii

Źródło: Onet

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News