Fatalne wiadomości dla polskich kierowców. Rekordowa podwyżka kary za brak OC

Fatalne wiadomości dla polskich kierowców. Rekordowa podwyżka kary za brak OC Źródło: Pixabay / Creative_Media_imaging

Wiadomości o wzroście płacy minimalnej na pewno ucieszą pracowników, ale nie są optymistyczne dla kierowców. Właściciele pojazdów zapłacą m.in. przez to sporo więcej za obowiązkowe ubezpieczenie.

Wiadomości o wzroście zarobków nie są optymistyczne dla kierowców. Planowana wartość płacy minimalnej w 2020 roku to 2600 brutto. Nie jest to korzystna informacja dla kierowców. Od jej wysokości m.in. właśnie zależy kara za brak ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu.

Wiadomości nie są optymistyczne dla kierowców pojazdów

Zgodnie z przepisami, podstawowa kara za przerwę w ochronie (wynoszącą ponad 14 dni), stanowi w każdym roku dwukrotność najniższego wynagrodzenia dla posiadaczy samochodów osobowych oraz trzykrotność najniższego wynagrodzenia dla posiadaczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych. Właściciele innych pojazdów, jak np. motocykle czy motorowery, płacą jedną trzecią najniższego wynagrodzenia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wiadomości o wzroście kar to nie nowość dla polskich kierowców

Podniesienie stawek karnych za brak OC nie wymaga dodatkowej decyzji rządu. Dzięki ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, mamy automatyczny system podwyższania kar dla nieubezpieczonych kierowców, uzależniony od wzrostu płacy minimalnej.

Dzisiaj grzeje: 1.  Bogumiła Wander przyznała, że mąż woził ją na spotkania z kochankiem. Ten romans wstrząsnął całą telewizją
2. Skandal rozrywa rodzinę królewską. Szykuje się rozwód, na okładki trafiło zdjęcie księcia całującego się z mężczyzną

Stawki za kary regularnie wzrastają. W 2017 roku kierowca samochodu zapłacił 4000 złotych, dwa lata później już 4500. Tym razem wzrosty wysokości kar mają być rekordowe. Według szacunkowych obliczeń w 2020 roku za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni, kierowcy będą musieli zapłacić 5200 zł, czyli już o 700 zł więcej, niż w roku bieżącym.

- Jeżeli tak duże wzrosty minimalnego wynagrodzenia staną się faktem, a mechanizm obliczania stawek karnych nie ulegnie zmianie, to brak polisy OC przez okres przekraczający 14 dni, w 2024 r. będzie kosztował kierowcę samochodu osobowego aż 8000 zł. Trzeba pamiętać, że niezależnie od obietnic wyborczych poziom płacy minimalnej prawdopodobnie szybko wzrośnie w najbliższych latach (ze względu na wyższą inflację i niedobór pracowników) - mówi ekspert Andrzej Prajsnar  z  Ubea.pl.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Miliony Polaków dostanie PODWYŻKĘ. Dokładnie przyjrzyj się następnej wypłacie
  2. Mąż oznajmił jej po 15 latach, że odchodzi. Gdy podał powód, natychmiast pobiegła do księdza
  3. Córka wysłała SMS na numer zmarłego taty. Po chwili dostała rozdzierającą serce odpowiedź i nie mogła przestać płakać
  4. Jej tata umarł rok wcześniej. Tuż przed ślubem przy grobie zobaczyła rozdzierające serce sceny
  5. Tata zamknął się w pokoju hotelowym z kilkumiesięczną córką. Słychać było tylko przeraźliwy krzyk

źródło: Fakt

Następny artykuł