Kościół zadecydował w sprawie celibatu księży! Świat obiegły przełomowe wiadomości

Kościół zadecydował w sprawie celibatu księży! Świat obiegły przełomowe wiadomości Źródło: Unsplash/Mateus Campos Felipe

Wiadomości z ostatniego synodu obiegły świat. Kościół w niektórych aspektach planuje zmienić swoje podejście do celibatu. Po ostatnich konsultacjach okazuje się, że niektórzy żonaci mężczyźni będą mogli otrzymać święcenia kapłańskie. Wszystko przez kryzys powołań.

Wiadomości, które dobiegają z synodu biskupów na temat Amazonii, zaskakują zarówno wiernych, jak i watykanistów. Kościół po raz pierwszy od dawna poważnie dyskutuje o celibacie oraz tym, co oznacza on dla malejącej liczby powołań. Hierarchowie sugerują, aby w niektórych sytuacjach zezwalać żonatym mężczyznom święcenia kapłańskie.

Wiadomości dotyczące potencjalnych zmian w Kościele mogą sygnalizować ogólny trend

Trzytygodniowe obrady biskupów, które odbyły się pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej", przyniosły wiele zaskakujących wiadomości. Na początku głośno było o wypowiedziach kardynałów, którzy sugerowali, że najwyższy czas, aby kościół uznał zasługi kobiet. Biskupi martwili się, że jeżeli będą one wciąż spychane na dalszy plan, kościół może nie mieć przyszłości.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kolejne kontrowersyjne informacje napływające z synodu dotyczyły właśnie problemu z ilością powołań. W Amazonii - ale też i na całym świecie - coraz mniej jest mężczyzn, którzy są gotowi zrezygnować z życia rodzinnego i całkowicie poświęcić się Bogu. Biskupi szukali recepty na niedostateczną ilość księży w drobnych zmianach prawa, które miałyby pozwolić niektórym żonatym mężczyznom na pełnienie posługi kapłańskiej. Dzięki temu miałoby ocaleć wiele wspólnot, którym w chwili obecnej brakuje duszpasterza.

Dokument z synodu mówi o święceniach kapłańskich dla żonatych

Zapisy dotyczące "wyświęcania mężczyzn - odpowiednich i uznanych przez wspólnotę - którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą" wzbudziły kontrowersje wśród wielu hierarchów.

Dzisiaj grzeje: 1. Mężczyzna dla żartu zrobił sobie test ciążowy. Ten niewinny dowcip uratował mu życie
2. Latami więził i gwałcił córkę. Osiem lat po skazaniu w jego domu odkryto inną wielką tajemnicę

W dokumencie znalazły się również zastrzeżenia mówiące, że ostateczne decyzje w sprawie muszą wydawać kompetentne władze, także nie ma mowy o jakiejkolwiek "samowolce". Mimo tego watykaniści wciąż mówią, że to zaskakujący rozwój wydarzeń. Nie chodzi tutaj bowiem o tzw. "viri probati", czyli żonatych "wypróbowanych mężczyzn", cieszących się uznaniem w swych wspólnotach, którzy mieliby otrzymywać święcenia kapłańskie.

Jest to jasny sygnał, że kościół musi - i próbuje - dostosować się do nowych realiów. Pozostaje zaczekać, jak te dyskusje wpłyną na kościół katolicki na terenie Europy, który również przeżywa kryzys powołań.

Najlepsze newsy dnia:

  1. POTĘŻNY polski bank w krytycznej sytuacji. Jeszcze nigdy nie było tak źle
  2. Ojciec przeczytał wiadomości swojej 7-letniej córki do koleżanki. W ostatniej chwili zadzwonił na policję
  3. Zauważyli dziwny punkcik na policzku 7-miesięcznej córeczki. Lekarz oniemiał, jak odkrył prawdę
  4. Zmarła w drodze na własny ślub. Przed śmiercią zdążyła jeszcze zrobić najpiękniejszą rzecz na świecie
  5. Najbardziej niebezpieczny człowiek na świecie nie żyje. Media donoszą o strasznej śmierci lidera ISIS

źródło: deon

Następny artykuł