Nie żyje najbardziej kontrowersyjny polski ksiądz. Wiadomości z ostatniej chwili

Nie żyje najbardziej kontrowersyjny polski ksiądz. Wiadomości z ostatniej chwili Źródło: pikio.pl

Wiadomości o śmierci znanego arcybiskupa, który był oskarżany o molestowanie seksualne, obiegły dziś media. Nigdy nie przyznał się głośno do winy.

Opublikowano dzisiaj wiadomości o śmierci byłego arcybiskupa, który był jednym z najbardziej kontrowersyjnych księży w naszym kraju. Ciążył na nim zakaz pełnienia funkcji duchownego z Watykanu, ale ostatecznie nie został mu wytoczony proces o przypisywane mu przez media molestowanie seksualne.

Prasę obiegły wiadomości o śmierci znanego arcybiskupa oskarżanego o molestowanie

Juliusz Paetz zmarł dzisiaj, w wieku 84 lat. Święcenia biskupie otrzymał od samego papieża Jana Pawła II 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. W latach 1996-2002 pełnił funkcję arcybiskupa w Poznaniu. Kontrowersje wokół niego wybuchły, gdy oskarżano go o molestowanie będących w seminarium duchownym kleryków, wtedy też miał zrezygnować z funkcji metropolity, jednak nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Sprawa została nagłośniona przez media. Jak się okazało, o podejrzeniach było wiadomo już w 2000 roku, ale środowiska kościelne rzekomo próbowały to rozwiązać tak, aby sprawa nie przedostała się do opinii publicznej. Długi czas rozwiązywania problemu sprawił, że w końcu dowiedzieli się o tym dziennikarze, w efekcie Paetz, choć się nie przyznał, zrezygnował z funkcji biskupa.

Sprawa Juliusza Paetza trafiła do Watykanu

W końcu sprawa dotarła do papieża. Jan Paweł II dowiedział się o tym od swojej wieloletniej przyjaciółki, Wandy Połtawskiej. Głowa Kościoła wysłała wtedy do Poznania swoich ludzi, aby zbadali dokładnie sprawę Paetza. Później papież przyjął rezygnację Paetza oraz nałożył na niego karę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Watykan nałożył na byłego już arcybiskupa poznańskiego zakaz udzielania sakramentów (w tym kapłaństwa), głoszenia kazań, konsekrowania miejsc kultu oraz przewodzenia publicznym uroczystościom. W 2013 roku Stolica Apostolska zaktualizowała postanowienie i zakazała również udziału we wszelakich publicznych wydarzeniach kościelnych.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta robiła swoją suknię ślubną 1000 godzin. Pan młody prawie zemdlał, gdy ją zobaczył
2. Dostała wylewu, kilka dni później już nie żyła. Bracia alkoholicy zrobili mu piekło, ale do akcji wkroczyła Katarzyna Dowbor

Jednak Juliusz Paetz nie robił sobie zbyt wiele z zakazów Watykanu. W 2019 roku koncelebrował pogrzeb prałata Mariana Lewandowskiego. Gdy media zwróciły uwagę, że na zdjęciach z ceremonii uczestniczył Juliusz Paetz, wybuchł skandal, a episkopat usunął zdjęcia ze swojej strony.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowy pomysł na emeryturę. Bez limitu lat nie dostaniesz ANI GROSZA
  2. 13. emerytury nie zostaną wypłacone? Przykre doniesienia
  3. Tomek odciął żonie piersi, nos i uszy. Niewyobrażalny koszmar, w którym życie straciło 5 osób
  4. Pan młody chciał zażartować z wybranki i powiedział "NIE". Nie mógł przewidzieć, jak tragicznie się to skończy
  5. Ich nowo narodzony syn zmarł. Po 4 dniach odebrali telefon, po którym ich życie już nigdy nie będzie takie samo

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News