Wiadomości o śmierci
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 13 Stycznia 2021

W nocy Przemysław Czarnek przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje zasłużony Polak

O wielkiej stracie poinformował Polaków minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. Wyjątkowo smutne wiadomości obiegły krajowe media, nie żyje kolejny członek Armii Krajowej. Weteran odszedł, mając 93 lata.

Smutne wiadomości obiegły krajowe media z samego rana, o wielkiej stracie poinformował za pomocą mediów społecznościowych szef MEN Przemysław Czarnek. Nie żyje kapitan Jan „Fiat” Jabłoniec, weteran II wojny światowej i żołnierz AK.

Wiadomości obiegły kraj, nie żyje kpt. Jan Jabłoniec

Odszedł kapitan Jan „Fiat” Jabłoniec, żołnierz Armii Krajowej, który w czasie II wojny światowej służył w oddziale partyzanckim na Lubelszczyźnie. Wiadomości o śmierci weterana przekazał za pomocą mediów społecznościowych minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Na wieczną wartę odszedł kpt. Jan Jabłoniec. Wielki patriota, ale przede wszystkim ciepły i skromny człowiek, z dużym poczuciem humoru. Przyjaciel i towarzysz wielu patriotycznych spotkań. Spoczywaj w pokoju – napisał minister na swoim Twitterze.

Jan Jabłoniec przyszedł na świat w 1927 roku. Mężczyzna był członkiem lubelskiego oddziału, którym dowodził Zdzisław Broński ps. Uskok. Był mechanikiem samochodowym, przed wojną i w jej trakcie pracował w warsztacie. Stąd też wziął się jego pseudonim, nawiązujący do popularnej marki samochodów.

Więźniowie zgotowali „przywitanie” ojcu, który zabił noworodka. Porażające nagranie, wiemy co dalejWięźniowie zgotowali „przywitanie” ojcu, który zabił noworodka. Porażające nagranie, wiemy co dalejCzytaj dalej

Kapitan Jabłoniec przysięgę złożył w 1944 roku i w walkach uczestniczył do maja 1945 roku. Został kilkakrotnie ranny, a po zakończeniu wojny utrzymywał kontakty z podziemiem.

– Brał udział w walkach z Niemcami, a także Sowietami w Czemiernikach, gdzie został ranny. W oddziale „Uskoka” obsługiwał niemiecki LKM. Po rozwiązaniu AK nie bierze udziału w działaniach zbrojnych podziemia antykomunistycznego, pełni natomiast funkcje wywiadowcze – informuje „Uskoka” o działaniach komunistów na swoim terenie – przekazano na stronie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Po wojnie Zdzisław „Uskok” Broński działał w ramach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Dowódca oddziału, w którym służył Jan Jabłoniec, zginął w maju 1949 roku w Dąbrówce, po tym, jak funkcjonariusze UB namierzyli go po uzyskaniu informacji od jego byłego podkomendnego, Franciszka Kasperka ps. Hardy.

Jan „Fiat” Jabłoniec po wojnie zamieszkał w Lublinie, ukończył szkołę mechaniczną i pracował jako mechanik oraz kierowca autobusu, a także prowadził własne gospodarstwo rolne. Weteran II WŚ odszedł, mając 93 lata.

– Czynnie uczestniczył w życiu kombatanckim, brał udział w wielu uroczystościach. Był jednym z ostatnich (o ile nie ostatnim) żyjącym żołnierzem kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” przekazano na stronie IPN Lublin.

Jan Jabłoniec

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP INFO/IPN Lublin

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News