informacje katastrofa samolotu
pikio.pl
Klaudia Bochenek - 9 Stycznia 2021

Nieoficjalnie nie żyje co najmniej 50 osób, ofiar może być więcej. Wielka katastrofa za granicą, samolot spadł do morza

Wiadomości z Indonezji obiegły już media na całym świecie. O 12:00 czasu polskiego w mediach pojawiły się niepokojące informacje na temat Boeinga 737-500 należącego do linii lotniczych Sriwijaya Air. Krótko po starcie z Dżakarty (o 8:30 czasu polskiego, a o 14:30 czasu lokalnego) miał zniknąć z radarów.

Wiadomości o katastrofie lotniczej obiegły wszystkie najważniejsze światowe media. Od razu podjęto akcję poszukiwawczo-ratunkową. Niestety, doniesienia lokalnych dziennikarzy okazują się niepokojące - lokalni rybacy wyłowili z Morza Jawajskiego szczątki, które mogą należeć do zaginionej maszyny.

Nieoficjalne wiadomości mówią, że nikt nie przeżył katastrofy

Samolot linii Sriwijaya Air, który realizował lot SJ182, nagle zniknął z radarów. O zajściu jako pierwszy poinformował serwis FlightRadar24. Okazało się, że kontakt został zerwany zaledwie 4 minuty po starcie. Doniesienia potwierdza także agencja Bloomberg. Chińska agencja Xinhua w swoich komunikatach cytowała indonezyjską telewizję, która miała potwierdzić, że maszyna spadła do Morza Jawajskiego.

Samolot leciał z Dżakarty, stolicy Indonezji, do Pontianak, miasta znajdującego się na wyspie Borneo, a lot miał trwać zaledwie 95 minut. Światowe media podają, że na pokładzie mogły znajdować się 62 osoby, wliczając 56 pasażerów i sześciu członków załogi. Niektóre źródła mówią z kolei o 59 osobach obecnych na pokładzie. Portal freepressjournal.in poinformował, że wśród pasażerów mogło być 5 dzieci i jedno niemowlę. Maszyna mogła zabrać na pokład maksymalnie 130 pasażerów.

Maszyna nieoczekiwanie zaczęła nagle opadać, w mniej niż minutę straciła 10 tys. stóp wysokości (ponad 3 tys. metrów). Niestety,lokalne media podały, że w okolicach miejsca ostatniej zapisanej lokalizacji znaleziono szczątki maszyny, kabli i dżinsów.

Kiedy żona Kamila Stocha pojawiła się na gali, wszyscy zamarli. Każdy patrzył na jej suknię, polała się krytykaKiedy żona Kamila Stocha pojawiła się na gali, wszyscy zamarli. Każdy patrzył na jej suknię, polała się krytykaCzytaj dalej

Indonezyjska telewizja podała także informacje o szczątkach pasażerów. Wyłowiono je z Morza Jawajskiego, a informację o ich znalezieniu przekazał korespondentowi CNN Indonesia.com Zulkifli, który ma być przedstawicielem lokalnych struktur bezpieczeństwa.

- Jak powiedział lokalnej telewizji kapitan EKo Surya Hadi, dowódca statku straży przybrzeżnej Trisula, znaleziono części ludzkiego ciała i szczątki samolotu. [...] Znaleźliśmy części ciała, kamizelki ratunkowe, paliwo do turbin lotniczych i szczątki samolotu - czytamy na stronie chińskiej agencji prasowej Xinhua.

- W tym momencie badamy i koordynujemy sprawę z Basarnas (krajowa agencja poszukiwawczo-ratownicza) i KNKT (organ bezpieczeństwa transportu). Podamy więcej informacji, gdy tylko coś się zmieni - podawała Adita Irawati, rzeczniczka indonezyjskiego Ministerstwa Transportu, jeszcze zanim pojawiły się informacje o odnalezieniu szczątków maszyny.

Jak podawał Reuters, linie lotnicze Sriwijaya Air nie chciały szybko przekazywać oficjalnego komunikatu. Trzeba poczekać na zebranie i analizę wszystkich danych.

Mieszkańcy wyspy Lancang użyli trzech statków, które przeczesywały morze w celu znalezieniu szczątków maszyny oraz ofiar lub chociaż rannych pasażerów. Rybacy, którzy znajdowali się na wodzie mówili potem, że słyszeli jakby ogromny wybuch ze środka morza, inni mówili z kolei o dwóch eksplozjach. Po powrocie na ląd zgłosili swoje obserwacje.

Siła uderzenia była na tyle ogromna, że ciągle maleją szanse na znalezienie żywych osób, które mogłyby cudem przeżyć katastrofę. Minęło kilka długich godzin, nie natrafiono na żywe osoby wzywające pomocy.

Nieznane są przyczyny katastrofy. Wiadomo, że samolot liczył sobie 26 lat. Zanim spadł do morza, na radarach było widać, że wysokość na jakiej się znajdował, drastycznie wzrosła, z kolei prędkość zmalała. Potem zaczął nagle opadać, w związku z tym mogło dojść do przeciągnięcia.

szczątki samolotu

dane samolotu

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Twitter, Wirtualna Polska, TVN24, CNN, Xinhuanet, freepressjournal

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News