Kupujesz jedzenie na wagę? Mamy bardzo złe wiadomości

Kupujesz jedzenie na wagę? Mamy bardzo złe wiadomości Źródło: pixabay

Wiadomości, które będą mocno niepokojące dla Polaków, zostały opublikowane przez Inspekcję Handlową. Chodzi o kontrolę jedzenia na wagę, która została przeprowadzona w pierwszym półroczu 2019 roku. Wyniki są zatrważające.

Złe wiadomości napływają do nas z raportu Inspekcji Handlowej. Mowa tutaj o jedzeniu na wagę, którą kontrolerzy wzięli pod lupę w pierwszej połowie tego roku. Wyniki są bardzo niepokojące. Polacy będą musieli bardziej uważać na to, co kupują w sklepach. Blady strach padł na klientów sklepów spożywczych. 

Niepokojące wiadomości na temat żywności

W pierwszym półroczu 2019 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę w 164 sklepach branżowych, cukierniach i supermarketach. W ponad 80% z nich wystąpiły jakieś nieprawidłowości. Wyniki są zatrważające. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że pod lupę wzięto 1384 partie produktów, a większość z nich stanowiły ciastka, cukierki i ciasta. 

Wzięto pod uwagę głównie jakość produktów, ale również ich oznakowanie. Złe wiadomości dotyczyły 64% skontrolowanych partii produktów, w tym ponad 70% ryb, blisko 60% ciast i ciastek oraz niecałe 80% pieczywa. 

- Ciasta i ciastka miały niewłaściwą strukturę, były gumowate, zawierały strzępki pleśni, niezadeklarowane w składzie barwniki lub miały inną niż podana na opakowaniu zawartość składników odżywczych - informują kontrolerzy. 

To nie koniec złych wiadomości

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Ponad 62% produktów było źle oznakowanych, a najgorsze wyniki odnotowano przy pieczywie. W większości przypadków brakowało oznaczeń, a w ponad 30% brakowało pełnej informacji o zawartych składnikach i alergenach. W niektórych sytuacjach było to podane w niespełniający wymagań sposób.

- Brakowało nazwy produktu lub wprowadzała ona w błąd, na przykład „kule rumowe”, choć do ich produkcji nie użyto rumu, a jedynie aromat, „markizy cytrynowe”, choć w składzie nie było cytryny, tylko aromat, „filet z soli” zamiast „filet z limandy żółtopłetwej” - ocenili kontrolerzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Dziadek znalazł w lesie 130-letni nagrobek. Gdy przeczytał napis, prawie zemdlał
2. Nie żyją przynajmniej 43 osoby, bilans ofiar cały czas rośnie. Światowe media od rana obiegły ponure informacje o zagranicznej tragedii

Na domiar złego okazało się, że jedzenie na wagę miało zawyżoną cenę przez sprzedawców: taka sytuacja wystąpiła w 26 ze 132 sklepów. W siedmiu sklepach inspektorzy znaleźli żywność przeterminowaną lub nie mogli znaleźć terminu przydatności do spożycia. Natomiast w 34 sklepach wagi nie miały aktualnej legalizacji. W wyniku kontroli ukaranych mandatami zostało aż 45 osób, a kilkudziesięciu przedsiębiorców zostało ukaranych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wystarczy dodać do prania proszek do pieczenia. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania
  2. Prostsze niż placki ziemniaczane i o wiele pyszniejsze, wręcz obłędne. Receptura góralska jest cudowna
  3. Bierzesz ślub w przyszłym roku? Ksiądz będzie mógł cię wypytać o najbardziej intymne rzeczy, które powinny zostać tylko w małżeńskiej sypialni
  4. Tadeusz Rydzyk zawstydził wiernego na oczach całego kościoła. "Prawda, że jeszcze ładny?"  
  5. Sieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie trudny przeciwnik, z którym będzie mieć problemy

źródło: gazeta

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News