Zamknęli okoliczne szkoły. Sanepid ostrzega, odkryto alarmujące skażenie

Zamknęli okoliczne szkoły. Sanepid ostrzega, odkryto alarmujące skażenie Źródło: Unsplash/Imani

Wiadomości z Wielkopolski niepokoją rodziców: w kilku miejscowościach odwołano lekcje w szkołach ze względu na zanieczyszczenie wodociągu. Woda nie nadaje się do picia, zagrożone są zwłaszcza małe dzieci.

Wiadomości z Wielkopolski niepokoją mieszkańców okolic Czarnkowa i Trzcianki. Woda w kranach w około dziesięciu pobliskich miejscowościach została skażona. W niektórych miejscach nie nadaje się nawet do mycia. Najbardziej narażone są małe dzieci - ze względu na ryzyko chorób zamknięto okoliczne szkoły. Mieszkańcy nie mogą być pewni, kiedy awaria zostanie usunięta.

Wiadomości o skażonej wodzie dotarły do szkół

Sanepid donosi, że woda z kranu w Czarnkowie nie powinna być stosowana przez mieszkańców nawet do mycia. W wodociągu odkryto niebezpieczne bakterie. Zakażenie może zagrażać zdrowiu i życiu najbardziej wrażliwych, czyli głównie małych dzieci i osób starszych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Problem skażenia dotyczy również innych, okolicznych miejscowości: Ciszkowa, Pianówki, Góry i Mikołajewa w gminie Trzcianka oraz Siedliska, Rychlika, Przyłęk, Górnicy i Biernatowa w gminie Czarnków. Informacje na temat rozmiaru i zasięgu skażenia przekazał portal "Głos Wielkopolski".

Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w okolicach Czarnkowa, gdzie skażona woda nie może być używana do gotowania, płukania warzyw i owoców, ani do kąpieli i mycia włosów. Nieco lepiej jest w gminie Trzcianka, gdzie według doniesień Sanepidu woda nadaje się do spożycia jedynie po przegotowaniu. Mimo to nie powinny jej spożywać małe dzieci, najbardziej podatne na działanie szkodliwych bakterii.

Pitnej wody w kranach może nie być do końca weekendu

Wedle doniesień lokalnych służb, trwa dezynfekcja sieci. Dzisiaj ma zostać powtórzone chlorowanie, po którym woda ma zostać ponownie poddana odpowiednim badaniom. Jest szansa, że jeżeli podczas badań nie zostanie wykryta bakteria, alarm zostanie odwołany.

Dzisiaj grzeje: 1. Lublin: znaleziono ROZCZŁONKOWANE ciało. Pies odgryzł głowę właścicielowi. Prokuratura nie ma wątpliwości
2. Straszne doniesienia z polskiej miejscowości. Fragmenty aut porozrzucało na długości 200 metrów

Jak na razie miejscowości w których woda nie nadaje się do spożycia, mogą korzystać z beczkowozów. Ze względu na zagrożenie odwołano oraz skrócono lekcje w pobliskich szkołach, aby uchronić dzieci i młodzież przed ryzykiem. Zdaniem lokalnych władz, taka sytuacja może potrwać przynajmniej do końca weekendu.

Samorządowcy apelują o przekazywanie komunikatu dalej i informowanie mieszkańców o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wyrok sądu wbija w fotel. Pozwał za uwiedzenie żony, wygrał fortunę | BiznesINFO
  2. Córka wróciła do domu z płaczem. Dostała skandaliczną uwagę od nauczycielki, matka prawie zemdlała
  3. Zainstalował kamerę i wyszedł. Pies nie wiedział, że się nagrywa. Obejrzał miażdżące serce nagranie, już nigdy nie zostawi zwierzaka samego
  4. Jest nagranie. Mężowi Meghan Markle puściły nerwy przy wszystkich
  5. Pierwszy raz wzięła na ręce szczeniaka. Szybko zaczęła łapać się za brzuch ze śmiechu przez reakcję zwierzaka

źródło: wp

Następny artykuł